. . .

Aukcje Polkadot: Czym jest Acala, jak działa i czy warto brać udział w jej crowdloan?

Rafał   2021-09-24 10:06

Acala to zdecentralizowana sieć finansowa idealna dla Stablecoinów, płynnego stakingu, pożyczek i innych finansowych aplikacji. Jest, a raczej ma być, ponieważ projekt jeszcze nie wystartował, centrum DeFi całej sieci Polkadot. Z tego artykułu dowiesz się czym jest Acala, poznasz jej podstawy, tokenomikę oraz możliwy potencjał.

czym jest acala

Jeszcze nie działa, a już ma setki tysięcy fanów. Acala jest nie tylko jednym z najbardziej obiecujących projektów całej sieci Polkadot, ale jednym z najbardziej obiecujących projektów tego i pewnie przyszłego roku na całym rynku.

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest Polkadot, aukcje, czy crowdloans nadrób zaległości klikając tutaj. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz nie tylko Acala, Polkadot, ale i ten artykuł.  

Acala to projekt kompletny jeśli chodzi o zdecentralizowane finanse (DeFi). Nie tylko jest przystosowany do jak najlepszej obsługi DeFi Polkadot, ale będzie czerpał garściami z Ethereum, a nawet ze świata „prawdziwego” dzięki jednemu partnerstwu, o którym dowiesz się nieco później.

Ten artykuł jest częścią cykli: „Krypto-Gem”, „Aukcje Polkadot” oraz „Przewodnik po”. Można powiedzieć, że artykuł jest jak Acala, jest centrum, ale wiedzy o tym projekcie. Oczywiście pamiętaj, że nic co tu znajdziesz nie jest poradą, zrób własny research i pamiętaj o ryzyku. 

Projekt jeszcze nie wystartował i nie ma żadnych prawdziwych ACA w obiegu!

Co to Acala?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie czym Acala nie jest. Otóż Acala nie jest smart kontraktem, ani tokenem Ethereum. Acala jest hubem (centrum) DeFi, który po wygraniu aukcji Polkadot stanie się parachainem. Acala jest niezależnym łańcuchem bloków dostosowanym do jak najlepszej obsługi wielołańuchowych zdecentralizowanych finansów. Posiada własne zarządzanie, własny token i zasady. Acala mogłaby działać całkowicie niezależnie od Polkadot, podobnie jak każdy inny parachain, jednak dzięki dołączeniu do tej sieci będzie nie tylko łatwo współpracować z wieloma innymi łańcuchami, ale przede wszystkim korzystać z bezpieczeństwa zapewnianego przez Relay Chain Polkadot.

Acala planuje być parachainem przez 6 lat, a następnie zostać całkowicie niezależnym łańcuchem - oczywiście nadal współpracującym z Polkadot, ale korzystającym już z własnego bezpieczeństwa.

Co początkowo (i nie tylko) ważne dla każdego projektu, Acala jest kompatybilna z EVM, czyli z narzędziami Ethereum.

Centrum DeFi

Co to znaczy, że Acala jest centrum DeFi? Projekt zapewnia kompletny zestaw narzędzi zdecentralizowanych finansów, z których wyróżniają się:

  • Giedła AMM, działająca na podobnych zasadach co Uniswap
  • aUSD, czyli zabezpieczony wieloma aktywami, międzyłańcuchowy stablecoin
  • L-DOT, płynny DOT, który pozwala otrzymywać nagrody za staking DOT, jednocześnie pozwalając na handel, dostarczanie płynności itp.

Jedną z ciekawszych opcji są opłaty w sieci Acala, które mogą być płacone w dowolnym tokenie. Co prawda działa to „wirtualnie”, ponieważ w tle, opłaty są wymieniane na ACA na giełdzie, a następnie spalane.

Jak działa Acala

Kryptowaluta Acalagrafika


Acala jest projektem Layer 1, który działa na meta-protokole Polkadot, który jest Warstwą 0. Podobnie do innych parachianów nie jest zbiorem smart kontraktów, sidechainem itp.

Zacznijmy, krótko od kompatybilności z EVM. Ethereum nie jest natywne kompatybilne z Substrate, posiada inny format adresu. Acala EVM posiada funkcję „Pojedynczego Konta”, która pozwala powiązać konto Substrate z adresem EVM, a następnie używać konta Substrate do podpisywania wszystkich transakcji Ethereum.

Co więcej, zespoły będą mogły łatwo implementować smart kontrakty z Ethereum na Acala EVM, a tokeny ERC20 zatwierdzone przez zarządzanie (lub zaimplementowane na poziomie wykonawczym) będą mogły być wykorzystywane w opłatach.

Acala DEX

Giełda jest podobna do wszystkich innych AMM, takich jak np. Uniswap, ale nie jest zbiorem smart kontraktów, a modułem wykonawczym, który jest częścią łańcucha Acala. Najłatwiej to zrozumieć w taki sposób: Uniswap, podobnie do wszystkich DApps Ethereum, ma swoje zasady, ale działa „nie u siebie”, jest częścią Ethereum i wszystko jest wykonywane na maszynie wirtualnej Ethereum. Programiści pisząc smart kontrakty, tworzą dodatkową logikę (która zarządza wymianami, pulami itp.) na już istniejącej logice bazowego łańcucha bloków.

Acala, jako że wykorzystuje Substrate korzysta z tzw. „Palet”, czyli modułów wykonawczych. Funkcje takie jak giełda Acala nie są smart kontraktami, ale są „wbudowane” w protokół i są jego częścią. Powiedzmy, że nie są programami działającymi na komputerze, a częścią komputera (czy też jego głównego oprogramowania). 

Oczywiście dzięki Acala EVM smart kontrakty, również można tworzyć, co, nawiasem mówiąc, jest jednocześnie jednym z lepszych rozwiązań… skalujących Ethereum. 

aUSD

Stablecoin Acala Dollar jest całkowicie zdecentralizowanym, zabezpieczonym wieloma kryptowalutami stablecoinem nie tylko Acala, ale całej sieci Polkadot. Może zostać wybity poprzez zablokowanie zabezpieczenia (czyli utworzenie CDP) w postaci BTC, ETH, DOT, ACA i innych akceptowalnych aktywów poprzez jeden z protokołów Acala o nazwie Honzon.

Acala Honzon aUSDgrafika

Każdy aUSD jest zabezpieczony wartością wspieranych aktywów, która przewyższa wartość 1 USD i jest stabilizowana przez ten właśnie protokół. Głównymi komponentami protokołu Honzon są zachęty, równoważenie popytu i podaży oraz mechanizmy dostosowywania ryzyka. Wszystko jest ustalane poprzez zarządzanie.

Wybicie aUSD będzie podobne do wybijania DAI. Użytkownicy będą blokować zabezpieczenie i wybijać Acala Dolary, których wartość będzie znacznie niższa niż wartość zabezpieczenia (np. aby wybić 1aUSD musisz zablokować $2 wartości w DOT, przy czym 1aUSD=$1). W każdej chwili można spłacić wybite aUSD wraz z opłatą stabilizacyjną (w ACA) i odzyskać zabezpieczenie. 

W razie nagłych spadków wartości aktywów zablokowanych w protokole jako zabezpieczenie mogą nastąpić likwidacje.

L-DOT, czyli wyjaśnienie płynnego stakingu

Kolejnym istotnym elementem Acala jest płynny staking, który wyjaśnimy na przykładzie L-DOT (Liquid DOT).

Standardowo użytkownik może nominować swoimi DOT walidatorów i zarabiać, albo wykorzystać do tego celu protokół Homa, który zajmuje się liquid stakingiem w Acala.

Protokół Homa tworzy zdecentralizowaną pulę stakingu, w której użytkownicy blokują DOT, aby otrzymywać nagrody, jednocześnie w zamian otrzymują instrument pochodny L-DOT, który jest dostępny do wykorzystywania. Protokół zarządza emisją L-DOT, odzyskaniem aktywów bazowych, zablokowanymi aktywami, uczestniczy w stakingu i dobiera strategie (np. wybór walidatora) oraz zarządza nagrodami i karami (slashing).

Stan konta L-DOT każdego użytkownika zwiększa się automatycznie wraz z otrzymywanymi nagrodami. L-DOT można używać dowolnie tak jak każdego tokena np. można zablokować L-DOT, aby wybić aUSD. Jest on reprezentacją udziału w puli stakowanych DOT wszystkich użytkowników. Zbywając L-DOT pozbywamy się prawa do odbioru stakowanych DOT.

Co więcej, zgodnie z zasadami protokołu Polkadot, należy odczekać 28 dni po zakończeniu stakingu, aby móc znów używać DOT. Protokół Homa, rezerwuje część puli DOT, aby użytkownicy mogli natychmiast odblokować całość swoich aktywów wraz z otrzymanymi nagrodami, bez konieczności czekania 28 dni, jednak aby to zrobić, należy dodatkowo zapłacić. Można nawet wybrać dowolną erę, w której ma nastąpić wypłata, ale w takie szczegóły już nie będziemy się zagłębiać. Acala pozwala naprawdę na wiele.

ACA

Natywnym tokenem Acala jest ACA. Jest wykorzystywany w:

  • Zarządzaniu
  • Stakingu i zachęcania kolatorów (Kim jest Kolator? - artykuł o Polkadot, zapraszam)
  • Opłatach transakcyjnych (w tym egzekucja smart kontraktów)
  • Zabezpieczaniu mechanizmów działania Acala
  • Wybijaniu aUSD, opłat stabilizacyjnych i całej innej aktywności

Maksymalna podaż będzie wynosić 1 000 000 000 ACA i całość zostanie wybita na starcie sieci. Niestety, znowu tokenomika jest dość… ”skupiona na mniejszej ilości podmiotów”, ale tak to już wygląda nie od dziś i w wielu projektach, co nie przeszkadza im osiągać ogromnych kapitalizacji. 

Token ACAgrafika

20.25% dla zespołu i 30% dla wczesnych inwestorów i VC. Nieco ponad połowa podaży znajdzie się w rękach dość licznej, ale jednocześnie bardzo niewielkiej grupy osób i firm. Druga połowa jest przeznaczona dla społeczności, z czego 34% na aukcje i zachęty do dostarczania płynności, 5% na rozwój ekosystemu i niecałe 11% dla fundacji.

Niestety nie ma informacji o vestingu (schemacie uwalniania) tokenów zespołu oraz inwestorów. Tokeny przeznaczone dla „innych podmiotów” jak strategiczne partnerstwa są zablokowane na okres 12-24 miesięcy, podobnie jak nagrody dla wspierających aukcje. Informacji na ten temat jest niestety bardzo niewiele.

Token ruszy gdy Acala wygra aukcje lub jeśli nie wygra i zostanie tzw. Parathread (tak, tak, artykuł o Polkadot zawiera wyjaśnienie Parathread).

Trylogia 

Acala jest głównym projektem konsorcjum Laminar i Polkawallet (to oni stoją za projektem). 

W skład trylogii Acala oprócz omawianego w tym artykule projektu wchodzi Acala Mandala https://apps.acala.network, czyli wersja testowa platformy działająca w środowisku testowym oraz Karura. Karura jest centrum DeFi działającym na Kusama. Będzie służyć odważnej innowacji i wprowadzaniu bardziej ryzykownych rozwiązań. I tak Karura JUŻ działa. Możesz z niej korzystać na https://apps.karura.network.

Karura TVL

To, jakie jest zainteresowanie projektem oddaje nie tylko liczba 130 tysięcy followersów na Twittrze, czy ponad 110 tysięcy już zapisanych do udziału w aukcji (z bonusem 10% - nie jest to link afiliacyjny), ale także zainteresowanie wersją projektu działająca na Kusama. Karura wygrała pierwszą historyczną aukcję i podczas crowdloan zebrała ponad 500 000 KSM. Żaden inny projekt nie zbliżył się nawet do połowy tej kwoty. Jak widać na powyższym obrazku TVL w DeFi na Karura już teraz przekroczyło 70 mln USD, a Kusama obsługuje dopiero kilka sieci i nie oszukujmy się, nie jest jeszcze zbyt popularna.

Wsparcie, inwestorzy i ekosystem

Acala jest jednym z bardziej wspieranych projektów. Nie tylko otrzymała 5 grantów W3F, ale jest wspierana przez szereg inwestorów i partnerów jak np. Coinbase Ventures (czyżby szybkie wejście na Coinbase po starcie?).

Co więcej, ekosystem Acala już teraz wygląda imponująco. Między naturalnymi projektami, które będą wykorzystywać Acala, czyli wszystkimi w sieci Polkadot możemy wymienić takie projekty jak Compound, Chainlink (oczywiście), Ren, Ampleforth, czy Ontology.

Jednym z ciekawszych partnerstw jest bez wątpienia to z Current, platformą finansową, która według podawanych informacji posiada 3 mln użytkowników w USA i wraz z Acala zaprezentuje tzw. Hybrydowe Finanse (HyFi). Użytkownicy będą mogli inwestować bezpośrednio przez aplikację Current tak jak to robią do tej pory i zarabiać nawet nie wiedząc, że korzystają z DeFi Acala! Oczywiście nie będą oszukiwani (mam nadzieję), ale całym tłem zajmie się Current wraz z Acala, a użytkownicy nie będą musieli nic robić.

Jak kupić ACA?

Tokeny ACA nie są jeszcze dostępne. Gdy ruszą aukcje na Polkadot i Acala wygra jedną z nich wtedy dopiero można będzie zakupić ACA. Oprócz bezpośredniego zakupu można także wziąć udział w Crowdloan, gdy zostanie zapowiedziana. 

Oczywiście należy pamiętać lub się dowiedzieć, jak działają crowdloans. A nigdzie nie dowiesz się lepiej niż tutaj

Podsumowanie

Acala jest projektem kompletnym jeśli chodzi o DeFi i jak się okazuje HyFi. aUSD może zostać głównym stablecoinem całej sieci Polkadot, natomiast L-DOT pozwoli zarabiać na stakingu bez odmawiania sobie płynności i pozwoli wyciągnąć jeszcze więcej z naszych inwestycji.

Oczywiście wiele zależy od sytuacji na rynku, tego czy Polkadot odniesie sukces oraz wielu innych czynników. Ryzyko w tym wypadku jest dość wysokie i chociaż projekt wygląda fenomenalnie (oprócz niezbyt idealnej dystrybucji tokenów) może okazać się niewypałem.

Inwestycje w aukcje i projekty Polkadot są z natury długoterminowe (podczas udziału w crowdloan należy zablokować DOT na 2 lata) i Acala też tak należy traktować, jako inwestycję na przyszłość, nawet pomimo wprowadzenia lcDOT, czyli możliwości udziału w crowdloan bez blokowania DOT na 2 lata. Blokowanie nadal jest, jednak uczestnictwo poprzez lcDOT sprawia, że otrzymamy w zamian nie tylko ACA, ale i lcDOT, które działa podobnie do opisanego już wcześniej L-DOT.

Możliwe że hossa się przedłuży i ACA wystartuje w dobrym momencie, co może dać ogromne zyski, ale może być także odwrotnie. Jeśli jednak i tak masz zamiar długoterminowo trzymać DOT, może warto część zablokować w aukcji i otrzymać tokeny projektów z potencjałem? Ta decyzja zależy już od was - jak zawsze.

Popularne