. . .

Co sie dzieje z ceną CRV i pożyczkami Aave?

Rafał avatar
Rafał   2022-11-22 14:18

Cena tokena giełdy Curve spada od dwóch tygodni, natomiast dopiero dziś zrobiło się głośno o pewnym wydarzeniu, walce pomiędzy wielorybami, gdzie… właściwie nie wiadomo kto jest celem i jaki jest cel, natomiast najprawdopodobniej chodzi o likwidację założyciela Curve. Czy to prawdziwe “wojny Curve”?

cena CRV jak rollercoaster

Cała sytuacji i konflikt dotyczy założyciela Curve oraz Avrahama Eisenberga (nazwiemy go  "Avi"), który był zaangażowany w exploit projektu Mango Markets, choć jak on to ujął, była to “wysoce dochodowa strategia handlowa”.

Jak widać manipulacje i strategia tego jak rozegrać pewne funkcje działania projektów nie są mu obce. Teraz za cel obrał sobie… no właśnie, co? Najbardziej oczywistą odpowiedzią byłoby CRV, które wspomniany trader shortuje. Drugi cel to założyciel Curve, który ma zostać wykorzystany do zarobku na spadku ceny. Trzecia możliwość to atak na Aave, a czwarta... to rozegranie całego rynku w stylu 200 IQ.

Co się dzieje z CRV?

“Avi” wygłosił ostatnio tezy, że CRV jest tylko tokenem do farmienia, który nie ma wartości. Skrytykował także niedawno opisane przeze mnie Frax i ich podejście do płynnego stakingu ETH.

Frax

Niezależnie od tego, czy są to zarzuty zgodne z rzeczywistością, czy nie, ubrał swoje słowa w czyny i przeszedł do ofensywy.

Jak się okazało, założyciel Curve posiada ogromną pozycję w Aave. Pod zastaw ponad 180 mln CRV (!) pożyczył 32.6 mln USDC.

Avi zauważył to i zatweetował dwa dni temu wywołując poruszenie…

Założyciel Curve może zostać zlikwidowany (o ile nie wpłaci więcej tokenów lub nie spłaci pożyczki) przy cenie około $0.242. Oznacza to, że jego CRV zostaną sprzedane, aby pokryć dług (maksymalnie likwidator jednorazowo może kupić 50% + otrzymuje bonus w postaci kary).

Tutaj zaczyna się cała zabawa. Adres powiązany z Avim shortuje CRV pożyczając te tokeny z puli Aave pod zastaw USDC i sprzedając je na giełdach maksymalnie obniżając cenę, przy okazji zwiększając panikę z tym związaną i docelowo wywołując proces likwidacji założyciela.

Możliwe jednak, że... wcale nie sprzedaje, ale jedynie wysyła na giełdy, aby rozegrać to w stylu “200 IQ”? Tego nie wiemy.

Wiemy, że jego adres 0x57e04786e231af3343562c062e0d058f25dace9e ma coraz bardziej napiętą sytuację dotyczącą pożyczki i przy wzroście ceny CRV do około $0.6 zacznie się likwidacja (ta wartość sie zmienia i zależy od zastawu i kwoty pożyczki).

Aktualnie przy 63.6 mln USDC zastawu pożyczono 92 mln CRV.

Likwidacja z puli Aave polega na tym, że zastaw jest sprzedawany (w wypadku Aviego USDC), a kupowane jest CRV w celu spłaty puli pożyczkowej, z której zostało ono “zabrane”.

Jednak jest też druga strona medalu.

Krążą plotki o tym, że Avi wcale nie sprzedaje wszystkich tokenów, jakie wysłał na giełdy CEX, tylko rozgrywa inną grę. Chce wymusić na swojej pozycji short squeeze i zarobić na wzroście ceny CRV, które przecież będą musiały zostać odkupione.

CRV zostanie więc odkupione z jego zastawu. Zapłaci on karę, ale likwidatorzy zachęceni do udziału w tym procesie 5% bonusem, który otrzymują, muszą posiadać, a więc zakupić CRV z rynku, aby brać udział w likwidacji... Problem w tym, że płynność CRV nie jest zbyt wysoka, więc może zabraknąć… likwidatorów, którzy spłacą zadłużenie, albo zastawu, który nie pokryje tak dużego (w zamyśle) wzrostu ceny. Wtedy to spłata zadłużenia przejdzie na Aave.

Aave

W protokole Aave powstanie tzw. “bad debt”, czyli dług, który coś będzie musiało spłacić, będzie to jeden z opisanych przez Aave “Shortfall Events”.

Ochrona przed takimi wydarzeniami jest zapewniana przez slashing 30% AAVE znajdujących się w stakingu i sprzedanie ich na rynku. Jeśli to nie wystarczy na pokrycie długu i wykupienie CRV, protokół może wybić tokeny AAVE w celu ich sprzedaży.

Tutaj pojawia się druga opcja, czyli że jest to atak wymierzony nie tyle w CRV (lub nie tylko w Curve) ale właśnie w Aave, a raczej w mechanizm Aave, który będzie kupował tokeny po rosnącej cenie dając zarabiać na longach, które zostały otwarte…

W tym scenariuszu “Avi” zarabia najpierw na shortach, a następnie na longach, które otworzył, gdy zakończył pozycję krótką oraz na CRV, które posiada i których cena jest pchana w górę przez cały short squeeze.

Oczywiście możliwe jest też, że wszystko zostanie rozwiązane przez protokół, a likwidatorzy zadziałają poprawnie. Nie ma co panikować, ale warto obserwować.

Aktualizacja - Wyniki

Sytuacja wydaje się już rozstrzygnięta i jeśli popatrzymy na to z perspektywy on-chain, wydaje się, że Avi poległ, co nie znaczy, że off-chain nie zarobił i że to koniec jego prób...

Pozycja Aviego została zlikwidowana, natomiast Aave przyjęło to bardzo dobrze. Choć jest wspomniany wyżej "bad debt", tak jest on niewielki i nie powinno być żadnych problemów z jego spłatą.

Curve z kolei opublikował whitepaper crvUSD niemal dokładnie w momencie, gdy zaczął się short squeeze. A może to short squeeze miał miejsce, właśnie dlatego, że opublikowano whitepaper? Bardzo ciekawy zbieg okoliczności...

W każdym razie CRV zaliczyło w krótkim czasie bardzo duży skok ceny z $0.4 na $0.63, czyli dokładnie tyle, ile musiało skoczyć, aby zastaw Aviego został zlikwidowany w Aave. 

Podsumowanie

Po raz kolejny DeFi pokazało swoją wyższość nad CeFi w bardzo wielu aspektach. Wszystko można było obserwować w czasie rzeczywistym, a cała sprawa rozegrała się jawnie (jeśli chodzi o blockchain, nie kulisy co do tego doprowadziło i jaki był cel).

Curve i Aave nie upadły, choć pewne wady zostały wytknięte głównie tej drugiej platformie, ponieważ przy większym kapitale, mogło to się skończyć różnie dla Aave, posiadaczy tokenów AAVE oraz założyciela Curve. 

Platforma Curve sama w sobie, przy upadku tokena CRV do wartości bliskiej zera, także utraciłaby bardzo wiele i może nigdy się nie podniosła. CRV stanowi główną zachętę dla dostawców płynności, a cały ekosystem łapówek i głosowań veCRV opiera się właśnie na wartości CRV i jej przekierowywaniu. 

Popularne