. . .

Czym jest Rocket Pool? Staking Ethereum dla każdego

Rafał avatar
Rafał   2022-05-22 11:21

Ethereum już od 2020 roku pozwala stakować ETH, natomiast nie każdego stać na zakup 32 ETH, które mógłby przeznaczyć na uruchomienie węzła i nie każdy potrafi te węzły obsługiwać. W 2016 roku David Rugendyke zdecydował się założyć Rocket Pool, projekt, który pomaga obniżyć barierę wejścia dla osób, które są zainteresowane stakingiem ETH. Dzisiaj postaram się wyjaśnić czym jest i jak działa Rocket Pool oraz jak stakować ETH za pomocą tej platformy

Jak działa Rocket Pool

Prace nad Ethereum 2.0 trwają właściwie od początku istnienia tego projektu i już wkrótce jedna z największych aktualizacji w historii kryptowalut wejdzie w życie (mam nadzieję). 

Coraz częstsze testy “The Merge” zwiastują nieuniknione i choć nadal musimy uzbroić się w cierpliwość, tak sam staking ETH działa już od 2020 roku na Beacon Chain, który nie pozwala jednak każdemu korzystać z pasywnego dochodu na swoich cennych tokenach największej z platform smart kontraktów.

Limitem jest nie tylko brak możliwości wypłaty ETH, które gdy już zostanie zdeponowane do Beacon Chain musi tam pozostać nie tylko do samego “połączenia”, ale znacznie dłużej, ponieważ wypłaty nie zostaną włączone automatycznie, a dopiero w aktualizacji, która nastąpi po “The Merge”. 

Eth 2

Drugim, być może ważniejszym ograniczeniem jest wymagane aż 32 ETH, które należy zdeponować, aby w ogóle móc uruchomić węzeł walidatora na Beacon Chain, ale i podstawowa wiedza techniczna, aby ten węzeł działał.

Pomoc w stakowaniu ETH oferują różne serwisy. Jednym z nich jest Rocket Pool.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji przeprowadź własny research i pamiętaj o ryzyku.

Czym jest Rocket Pool?

Rocket Pool jest projektem, który oferuje tzw. płynny staking, czyli umożliwia użytkownikom stakowanie ETH i zarabianie nagród, przy jednoczesnym zachowaniu płynności i to w sposób zdecentralizowany, co jest bardzo ważne w przypadku tej formy stakingu. 

Według danych podawanych przez Rocet Pool przy pomocy platformy stakowane jest już ponad 170000 ETH dzięki 1180 operatorom węzłów obsługujących ponad 5500 walidatorów (jeden węzeł jest w stanie obsłużyć wiele walidatorów). Smart kontrakty, które zarządzają protokołem były poddawane audytowi już czterokrotnie, w tym przez ConsenSys i Trial of Bits.

Rocket Pool pozwala dołączyć do stakingu na dwa sposoby. Pierwszym jest obniżenie progu dla operatorów węzłów do 16 ETH, dzięki czemu mogą oni je tworzyć o połowę niższym kosztem. Drugi sposób jest już typowo przeznaczony dla każdego z użytkowników i wymaga zaledwie 0.01 ETH, aby móc zarabiać na stakingu Ethereum.

Jak działa Rocket Pool?

Rocket Pool działa w sposób zdecentralizowany dzięki smart kontraktom, którymi zarządza Protocol DAO. Co istotne niektóre smart kontrakty Rocket Pool są możliwe do “ulepszania”, czyli zmieniania ich.

Aby rozpocząć staking użytkownik wpłaca ETH do puli Rocket Pool, za co w zamian otrzymuje token reprezentujący jego udział w całej puli - rETH. rETH stale zyskuje na wartości, dzięki nagrodom jakie zarabiają walidatorzy Ethereum, działający w obrębie Rocket Pool. 

Co ciekawe, mimo że wypłaty z Beacon Chain nie są jeszcze możliwe, użytkownicy mogą wypłacić swoje nagrody z Rocket Pool dzięki ETH, które nie zostało jeszcze przypisane do walidatorów. Oczywiście, jeśli cała pula aktualnie pracuje, wtedy wypłata jest niemożliwa, natomiast w takim wypadku możemy sprzedać nasze rETH na giełdach.

Jako użytkownika zapewne tylko ta forma stakingu Cię interesuje, natomiast warto dowiedzieć się, jak działa projekt, któremu powierzamy ETH.

jak działa staking ETH na Rocket Poolgrafika: źródło

W ramach Rocket Pool działają dwa typy węzłów tzw. “zwykłe” węzły oraz węzły wyrocznie, których operatorzy tworzą Oracle DAO. Zadaniem drugiego DAO działającego w Rocket Pool jest śledzenie wydajności walidatorów Rocket Pool oraz raportowanie stosunku ceny RPL do ETH. RPL to token Rocket Pool, o którym więcej za chwilę.

Drugim typem węzłów są te “zwykłe” znane jako Minipool. Walidatorzy zamiast 32 ETH muszą zdeponować 16 ETH, a druga połowa wymaganej kwoty jest do nich przypisywana z puli, do której ETH wpłacają użytkownicy. Dla Ethereum taki walidator działa jak każdy inny, natomiast z perspektywy Rocket Pool, walidator nie kontroluje środków w Minipool, a więc nie może wypłacić, czy też ukraść środków.

Każdy walidator musi także wpłacić dodatkowe zabezpieczenie w postaci minimum 10% wartości 16 ETH w tokenach RPL, dzięki którym generuje dodatkowy zarobek.

Walidatorom w sieci Ethereum grozi slashing, czyli utrata części stakowanych tokenów jeśli nie spełniają swoich zadań. Odpowiedzialność za to biorą na siebie operatorzy węzłów, nie Rocket Pool, o ile strata kwoty w ETH nie jest wyższa niż 16 ETH. Minimalne 10% zabezpieczenie (o wartości co najmniej 1.6 ETH) stanowi dodatkowe bezpieczeństwo użytkowników, które jest przejmowane i sprzedawane jeśli strata walidatora przekracza jego część puli.

Jeśli walidator utraci np. 2 ETH z powodu slashingu, całą stratę poniesie jego część puli, a do sieci z powrotem trafi całość środków protokołu, czyli użytkowników. Jeśli straci 20 ETH, utraci całość swoich środków + zabezpieczenie (powiedzmy, że minimalne, czyli 1.6 ETH), natomiast reszta straty 2.4 ETH jest rozkładana po równo w całej sieci, co oznacza, że nikt nie utraci 100% swojej stawki, a wszyscy utracą 0.0001% (zależnie od tego ile ETH jest w pulach).

Operatorzy w zamian za przejęcie niemal całości ryzyka na siebie otrzymują swoją połowę nagród węzła, 70% inflacji RPL oraz ruchomą, zależną od popytu prowizję od reszty nagród (od 5% do 20%).

Token RPL

Token RPL jest wykorzystywany do kilku ważnych aspektów działania projektu, głównie do wynagradzania stron zaangażowanych w jego poprawne funkcjonowanie oraz do głosowań w Protocol DAO nad niemal każdym aspektem projektu, takim jak inflacja, poziom wynagrodzeń, zmiana wymagań, prowizji itd.

rocket pool

Każdy walidator musi zablokować co najmniej 10% wartości ETH w tokenach RPL i utrzymywać taki stosunek, aby otrzymywać nagrody inflacyjne RPL. Maksymalnie każdy węzeł może mieć aż 150% wartości ETH w tokenach RPL. Im więcej zablokuje, tym więcej zarobi.

RPL jest tokenem inflacyjnym bez ustalonej maksymalnej podaży. Aktualnie ilość tokenów zwiększa się o 5% rocznie. Ta inflacja trafia w 3 miejsca:

  • 70% Operatorzy węzłów
  • 15% Członkowie Oracle DAO
  • 15% Protocol DAO na finansowanie rozwoju

Głównym powodem, dla którego RPL może zyskiwać wartość (ale nie musi) jest dodatkowy zarobek generowany przez walidatorów dzięki zablokowanym RPL i dynamika RPL/ETH. Czym jest ta dynamika? Jeśli cena ETH rośnie, a RPL nie, to walidatorzy muszą dokupić tokeny jeśli ich zabezpieczenie spadnie poniżej 10%, aby nadal otrzymywać nagrody, czym automatycznie zwiększają cenę RPL. 

Dodatkowy wpływ na DAO i decyzje dotyczące w teorii ogromnej sieci walidatorów i wszystkich zachęt/ograniczeń/wymagań, które posiadacze tokenów mogą dostosować, również w teorii powinny napędzić presję zakupową.

Jak stakować ETH przy pomocy Rocket Pool?

Stakować można tak naprawdę na dwa sposoby. Pierwszy to po prostu zakup rETH z giełd zdecentralizowanych (aktualnie Uniswap). Posiadanie rETH na portfelu Web3 oznacza, że stakujemy ETH.

Drugi sposób to wpłata ETH do puli na stronie https://stake.rocketpool.net

jak stakować ETH na rocket pool

Na tej stronie wystarczy połączyć nasz portfel MetaMask klikając “Connect Wallet” i wpłacić interesującą nas ilość ETH. W zamian otrzymamy rETH. Co ważne, nie otrzymamy tokenów rETH w stosunku 1:1, to nie żaden błąd. rETH ma być zawsze warte więcej niż ETH. Na dzień pisania artykułu stosunek tych dwóch tokenów wynosi: 1 rETH = 1.02525 ETH, a nagrody to 4% rocznie.

Jeśli ktoś chce zostać operatorem węzła, cały poradnik jest dostępny na tej stronie.

Ryzyko stakingu z Rocket Pool

Ryzyko stakingu przy wykorzystaniu możliwości oferowanych przez Rocket Pool istnieje i jest głównie związane ze smart kontraktami. Co prawda zostały one zweryfikowane wielokrotnie, natomiast ryzyko nieodkrytych błędów zawsze istnieje. Kolejnym ryzykiem jest DAO, które może te smart kontrakty "ulepszać", choć nie wszystkie mają być możliwe do modyfikowania, w tym te zajmujące się skrabcem, czyli miejscem gdzie przechowywane są depozyty.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest rETH i jego płynność. Wartość tego tokena jest zabezpieczona w ETH, które jest stakowane i zawsze ma pozwalać odebrać ETH, natomiast dopóki wypłaty nie zostaną zaimplementowane na Ethereum 2.0 walidaotrzy nie mogą odstakować tokenów, co oznacza, że istnieje możliwość “bank run” i spadku wartości rETH. 

Teoretycznie to samo może spotkać użytkowników już po zaimplementowaniu wypłat, jednak w takim wypadku należy po prostu poczekać, aż walidatorzy zdecydują się zakończyć działanie węzła i odebrać ETH. rETH w Rocket Pool jest w 100% zabezpieczone ETH.

Uwaga: rETH na Curve, nie jest tym od Rocket Pool, ale od Stafi.

Inwestycja w RPL?

RPL ma pomysł na siebie, natomiast aktualnie jego cena jest napędzana przez popyt generowany przez walidatorów. Niezależnie od tego jak dużo ich będzie kiedyś ten popyt się zakończy lub bardzo zwolni, a 10-procentowe zabezpieczenie jest jedynym prawdziwym zapotrzebowaniem rynkowym na RPL. Średnio walidatorzy stakują znacznie więcej niż wymagane 10% (około 55%) co oznacza, że zabezpieczyli się przed spadkiem ceny RPL w stosunku do ETH w dość znacznym stopniu. 

Choć cały projekt działa już wiele lat, aktualnie znajdujemy się dopiero na początku przygody Rocket Pool, która tak naprawdę wystartuje dopiero wraz z “The Merge” i startem POS na Ethereum, co oznacza, że ilość węzłów, jakie mogą dołączyć do sieci jest cały czas ogromna. Możliwe, aczkolwiek nie pewne, że czekają nas wzrosty liczby walidatorów, co poskutkuje większym popytem na RPL.

Podsumowanie

Staking jest i będzie ogromną branżą, a Ethereum będzie liderem w tej dziedzinie więc warto przeanalizować możliwości oferowane przez różne protokoły płynnego stakingu. Rocket Pool działa w sposób zdecentralizowany (choć Oracle DAO, wydaje się DAO tylko z nazwy) i przez wielu jest uważane za jeden z najciekawszych protokołów tego typu.

Czy Rocet Pool będzie ogromnym graczem na rynku stakingu? Wydaje się, że ma na to szanse, a RPL bezpośrednio powiązany z ETH może na tym sporo zyskać.

Popularne