. . .

Polygon zostanie potęgą skalowania Ethereum za pomocą ZK-Rollups?

Rafał   2022-01-09 12:04

Cały czas rozwijające się warstwy drugie (L2) pozwalają na znacznie tańsze korzystanie z Ethereum przy jednoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa największej z platform smart kontraktów. Coraz więcej wskazuje na to, że Polygon zostanie liderem jednego z najbardziej obiecujących rozwiązań w tej kategorii jakim są ZK-Rollups.

kryptowaluta Polygon

Polygon jest projektem, którego sidechain Matic POS stał się bardzo popularny w 2021 roku i choć nie jest idealnym rozwiązaniem L2, tak wzrost jego popularności i szybki rozwój zbiegły się z rebrandingiem i powstaniem wizji projektu Polygon, która brzmi „stworzyć Internet Blockchainów Ethereum”. 

Jeśli nie rozumiesz czym jest Rollup i jego odmiany zapraszamy do naszego artykułu o L2 Ethereum, a także do dalszego czytania tego tekstu, w którym znajdziesz prostą grafikę i film wyjaśniający, o co w tym wszystkim chodzi, jednak mówiąc w dużym skrócie; L2, czyli warstwy drugie pozwalają skalować sieć bazową, w tym wypadku Ethereum, poprzez przeniesienie większości obliczeń poza łańcuch główny. ZK-Rollup (Zero-Knowledge Rollup), to jeden ze sposobów na to właśnie skalowanie. ZK, czyli dowód z wiedzą zerową pozwala udowodnić pewną informację, bez ujawniania jej szczegółów. 

Jak zawsze pamiętaj, że artykuł nie jest poradą inwestycyjną.

co to polygon

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia projektu, czyli czym w ogóle jest Polygon?

Polygon to łatwa w użyciu platforma do skalowania i rozwoju infrastruktury Ethereum. Jego podstawowym komponentem jest Polygon SDK, modułowa, elastyczna platforma wspierająca tworzenie i łączenie zabezpieczonych łańcuchów jak Plasma oraz innych rozwiązań L2 jak Optimistic Rollups, zkRollups, Validium itp., a także sidechainów, takich jak Matic POS, zaprojektowanych z myślą o elastyczności i niezależności.

Natywnym tokenem całej sieci i rozwiązań jakie powstają w jej obrębie jest MATIC.

W naszych spekulacjach dotyczących 2022 roku wspominaliśmy, że skalowanie Ethereum oraz pojawienie się dużych projektów ZK-Rollups może być jedną z ciekawszych narracji nadchodzącego roku i warto się jej przyjrzeć. Po pełny artykuł zapraszamy tutaj:

2022

W sierpniu 2021 roku Polygon zapowiedział ogromny fundusz o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest skupienie się nad rozwiązaniami L2 głównie na ZK-Rollups.

Polygon i mocny angaż w ZK

Polygon, podobnie jak wiele innych osób i inwestorów, wierzy, że to właśnie ZK stanowią jedną z najważniejszych technologii, nie tylko w nadchodzącym roku, ale i w dalszej przyszłości. Jak to sami nazwali, ZK będzie „strategicznym zasobem”. 

Projekt postawił sobie za cel stać się główną siłą ZK i pragnie wnieść największy wkład w prace badawczo-rozwojowe tego rozwiązania.

Aby zrealizować ten ambitny cel, przeznaczono około 1 miliard dolarów na zatrudnianie ekspertów i przejmowanie projektów z tej branży, projektowanie rozwiązań, partnerstwa, adopcję oraz finansowanie badań.

Jak szybko można przejść od słów do czynów? Polygon pokazał, że… od razu. Zaraz po publikacji artykułu o funduszu zapowiedziano pierwsze przejęcie, a był nim projekt Hermez

Polygon Hermez

Polygon przejął projekt pracujący nad ZK-Rollup obsługującym EVM (maszyna wirtualna Ethereum) w sierpniu ubiegłego roku, a zainwestował w to aż 250 mln MATIC, warte na tamten moment 250 mln USD.

Hermez jest zdecentralizowanym rozwiązaniem Rollups, który wykorzystuje zk-SNARK i już działa jako prosta sieć płatności. Podobnie jak wiele innych rozwiązań ZK, cały czas pracuje nad implementacją EVM, która pozwoli na obsługę smart kontraktów. 

polygon hermez

Hermez wykorzystuje ciekawy mechanizm nazwany Proof of Donations, w którym koordynatorzy, obsługujący sprzęt, który weryfikuje i grupuje transakcje, biorą udział w aukcji, do tego celu wykorzystując MATIC (wcześniej HEZ). Ten, kto wygra może w swoim czasie dodać tak dużo transakcji jak tylko może i zebrać z nich opłaty. 40% z oferty koordynatora trafia z powrotem do społeczności programistów Ethereum.

Co istotne dla posiadaczy tokenów MATIC, wszystkie elementy projektu Hermez: technologia, rozwiązania, zespół, a także token HEZ zostały zintegrowane z ekosystemem Polygon. Posiadacze tokenów HEZ mogą wymienić je na natywny token Polygon (MATIC) w stosunku 3,5 MATIC : 1 HEZ. 

Najważniejszą informacją w tym wypadku jest to, że MATIC pozostanie jedynym tokenem ekosystemu Polygon i przejmie rolę HEZ w Polygon Hermez, czyli zapewni bezpieczeństwo, nagrody i potencjalnie dodatkowe funkcje.

A tutaj wyjaśnienie w formie wideo przygotowanego przez Hermez:

Polygon Miden

Listopad przyniósł kolejne ogłoszenie, tym razem Polygon Miden, czyli ZK-Rollup oparty na STARK, nie jest to samo co SNARK w Hermez, ale nie będziemy się na tym skupiać. Po wyjaśnienie różnic zapraszamy do ConsenSys. 

ZK-Rollups mają jedną wadę, nad którą pracują niemal wszyscy, trudno im obsługiwać EVM (Ethereum Virtual Machine). Polygon Miden rozwiązuje to wyzwanie, używając swojego podstawowego komponentu - Miden VM, maszyny wirtualnej opartej na STARK. 

Miden VM obsługuje arbitralną logikę oraz ma jedną ważną dodatkową cechę - dla każdego programu wykonywanego na maszynie wirtualnej automatycznie generowany jest dowód wykonania STARK. 

Dowód ten może być następnie wykorzystany przez każdego do sprawdzenia, czy program został wykonany poprawnie, bez konieczności jego ponownego wykonywania lub nawet wiedzy, czym był. Miden VM upraszcza budowę ZK-Rollups, które mogą wykonywać smart kontrakty, w tym te aktualnie stworzone na Ethereum.

Projektem kieruje Bobbin Threadbare, były główny badacz technologii ZK dla Facebooka, który kierował rozwojem Winterfell, a sam Maiden znajduje się nadal w fazie rozwoju.

Skalowalność bez kompromisów - Polygon Zero

Wystarczyło 400 mln USD i mamy kolejne przejęcie, tym razem rozwiązania Mir - startupu budującego przełomową technologię ZK. Maksymalna kwota, która zostanie przeznaczona na tę umowę, to 100 mln USD i 190 mln MATIC, które razem, w momencie ogłoszenia transakcji we wrześniu, dawało właśnie 400 mln USD. 

Kolejny zespół utalentowanych kryptografów i inżynierów dołączył do Polygon, aby wykorzystać opracowywaną przez siebie technologię i zbudować nowy projekt - Polygon Zero, wysoce skalowalny, kompatybilny z Ethereum ZK-Rollup. 

Dowody z wiedzą zerową (ZK Proofs) umożliwiają walidację tysięcy, a nawet milionów transakcji za pomocą jednego, małego dowodu. Przełomowa technologia Mir pozwala na generację tych dowodów 100 razy szybciej niż istniejące alternatywy.

Ta szybkość jest możliwa dzięki opracowaniu przez zespół Mir Plonky2, który może generować dowody w 170 milisekund na laptopie, a jego wydajność sprawia, że idealnie nadaje się do budowania zkEVM oraz otwiera drzwi do poziomego skalowania sieci.

W międzyczasie Polygon Nightfall

Jeśli to nadal za mało, aby uznać Polygon za potęgę ZK, we wrześniu ogłoszono także partnerstwo z firmą EY. W ramach tej współpracy Polygon będzie pracować nad Polygon Nightfall, publicznym, skoncentrowanym na prywatności rozwiązaniem. Oprócz tego EY zaoferuje swoje inne flagowe produkty blockchain na Polygon i wspólnie opracuje nowe blockchainy oparte na Polygon przeznaczone do użytku korporacyjnego.

Co istotne nie tyle jest to rozwiązanie ZK, a skoncentrowany na prywatności Rollup, który łączy główne koncepcje Optimistic Rollup z kryptografią Zero-Knowledge (ZK), tworząc w ten sposób skalowalną i prywatną hybrydę tych dwóch popularnych technologii.

Co to może oznaczać dla MATIC?

kryptowaluta matic

Na każdym kroku Polygon zaznacza, że MATIC jest i pozostanie jedynym tokenem całej sieci. Wszystkie przejęcia i projekty mają wykorzystywać i dodawać wartość do tokena co najlepiej widać na przykładzie Hermez.

Wydaje się, że wraz ze swoim ogromnym ekosystemem i (być może) jedną z topowych narracji 2022 roku, jaką będzie L2 Ethereum, które powoli wchodzi w fazę adopcji - co widać np. po Optimism i Arbitrum - MATIC może zyskać sporo. 

Rozwiązania takie jak zkSync i StarkNet wkrótce rozpoczną swój podbój i o ile wydaje się, że na ten moment mają lekką przewagę, tak Polygon ewidentnie ma zamiar zostać numerem 1 w tej dziedzinie, a jeśli tak się stanie i adopcja ZK przebiegnie pomyślnie, ucieszy to zapewne wszystkich fanów projektu. 

Podsumowanie

Polygon tworzy wiele rzeczy w obrębie Ethereum, ale ostatnie skupienie na ZK jest imponujące i pokazuje, że jedni z najlepszych w branży celują bardzo mocno w ten rynek. 

Bardzo możliwe, że to nie koniec projektów związanych z dowodami wiedzy zerowej i przejęć. Konkurencja nie śpi, ale to jest właśnie największy plus dla wszystkich, również dla nas, zwykłych użytkowników końcowych, którzy chcą korzystać z Ethereum, ale nie za taką cenę...

Problemy ze skalowalnością mogą wcale nie odejść wraz z nadejściem ETH 2.0, a nawet sam Vitalik mówi, że nie odejdą. Ewentualna masowa adopcja Ethereum (której nadal nie ma) sprawi, że L2 będą potrzebne zawsze.

Czy Polygon zostanie w tej branży numerem 1, a posiadacze kryptowaluty MATIC na tym zyskają? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale patrząc na ruchy projektu w tej dziedzinie, raczej nie widać nikogo z większym przekonaniem i potencjałem.

Popularne