. . .

Portfele kryptowalut - Czym są, jak działają i jak założyć swój?

Rafał avatar
Rafał   2022-01-19 20:30

Zainteresowałeś się kryptowalutami i szukasz informacji o tym gdzie i jak je bezpiecznie przechowywać? Dobrze trafiłeś. Z tego artykułu dowiesz się, czym są portfele kryptowalut, jakie są ich rodzaje oraz który wybrać dla siebie.

Portfele kryptowalut

Portfel kryptowalut to aplikacja lub urządzenie, które pozwala przechowywać oraz zarządzać aktywami cyfrowymi takimi jak Bitcoin, Ethereum, Cardano itp. Głównym zadaniem portfeli krypto jest przechowywanie specjalnych kluczy, które definiują prawo do własności kryptowalut.

Klucze przechowywane przez portfel dzielą się na dwa główne rodzaje: 

  • Klucz Prywatny, który służy jako pewnego rodzaju hasło oraz jest wykorzystywany do podpisywania transakcji, czyli potwierdzenia, że dana osoba ma prawo wydać daną kryptowalutę.
  • Klucz Publiczny, którego “skompresowana” wersja służy jako adres, na który możemy wysyłać lub otrzymywać aktywa cyfrowe.

Portfele oddają całkowitą władzę nad posiadanymi kryptowalutami ich właścicielom. Tylko osoba posiadająca dany klucz prywatny może przesyłać krypto. Dzięki temu każdy może sam decydować o tym, co zrobić ze swoimi środkami, ale jednocześnie ponosi za nie pełną odpowiedzialność. Nie da się cofnąć transakcji, lub odzyskać kryptowalut, które utracisz, źle zabezpieczając swoje klucze prywatne lub frazę seed, o której dowiesz się za chwilę. 

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych?

Każda kryptowaluta posiada własny portfel, a także może być przechowywana w uniwersalnych aplikacjach, które wspierają wiele różnych aktywów. 

Portfele dzielą się na 2 główne kategorie; “zimne” oraz “gorące”.

Gorące portfele są najczęściej spotykane. Pozwalają na łatwy, szybki i wygodny dostęp do środków, które są na nich przechowywane, kosztem mniejszego bezpieczeństwa ze względu na stałe połączenie z Internetem co sprawia, że są podatne na ewentualne ataki. 

Takie portfele można rozdzielić na kilka najpopularniejszych podkategorii:

Aplikacje: Instalowane na komputerze programy, które pozwalają przechowywać i zarządzać jednym lub wieloma aktywami. Są zabezpieczone hasłem ustalanym przez użytkownika i to właśnie ono chroni go przed niechcianą aktywnością. Jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań jest aplikacja Exodus.

Aplikacje Mobilne: Jak łatwo się domyślić działają podobnie do tych instalowanych na komputerze, jednak są jeszcze wygodniejsze w użyciu. Mogą być zabezpieczone pinem oraz w nowszych smartfonach biometrycznie poprzez odcisk palca. Dzięki temu, że są mobilne, nie tylko można je zabrać wszędzie, ale i łatwo wprowadzać adres odbiorcy, skanując kod QR.

Przykładem takiego portfela może być Jaxx.

Rozszerzenia przeglądarki: Jedne z najlepszych rozwiązań dla wygodnego korzystania ze zdecentralizowanych aplikacji. Są to tzw. „Portfele Web 3.0”. Pozwalają nie tylko przechowywać kryptowaluty, ale i umożliwiają komunikację z aplikacjami DeFi poprzez logowanie się do usługi oraz przechowują każdy typ tokenów danej sieci, również NFT.

Jednym z najpopularniejszych portfeli Web3 na rynku jest MetaMask, który posiada także wersję mobilną. Szczegółowy poradnik jak założyć portfel MetaMask znajdziesz w naszym artykule:

co to metamask

Jeśli chodzi o portfele zimne oferują one znacznie wyższe bezpieczeństwo, kosztem wygody. Przebywają off-line i możemy rozdzielić je na 2 najpopularniejsze podkategorie.

Portfel w formie papierowej: Działanie na podstawie kluczy prywatnych i publicznych pozwala przechowywać kryptowaluty nawet na kartach papieru. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nikt nie ma zdalnego dostępu do informacji, ale jednocześnie łatwo można zniszczyć lub zgubić kartkę, co oznacza całkowitą utratę środków. Portfel papierowy jest głównie przeznaczony dla długiego trzymania kryptowalut, ze względu na ograniczony dostęp do transferów środków i powinien stanowić raczej dodatkową kopię zapasową aniżeli portfel.

Najbezpieczniejszy portfel kryptowalut - Portfel Sprzętowy

Drugi z kategorii “zimnych” portfeli jest jednocześnie najbezpieczniejszą formą przechowywania kryptowalut. 

Portfele sprzętowe są niewielkimi urządzeniami przypominającymi swoją budową PenDrive lub smartfon. Ich wygląd może się różnić i zależy od producenta. Taki portfel fizyczny można zakupić, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem, ale zdecydowanie warto, zwłaszcza jeśli myślimy o kryptowalutach poważnie, albo posiadamy znaczne kwoty.

ledgerPortfel Ledger

Podpisanie transakcji wysyłanej przez ten rodzaj portfela odbywa się w urządzeniu. Oznacza to, że w żadnym momencie nasz klucz prywatny nie jest narażony na wyciek. 

Działają poprzez połączenie ich z aplikacjami zarówno Web3 (np.MetaMask) jak i desktopowymi, a także przez podpięcie ich do komputera przez USB. Taki portfel jest zabezpieczony pinem, który ustala się podczas tworzenia nowego adresu. Bez znajomości pinu i dostępu do urządzenia nie da się wykraść środków.

Najbardziej znanymi rozwiązaniami tego typu są Ledger oraz Trezor.

Jak założyć portfel kryptowalut? 

Portfel kryptowalut jest aplikacją i można go pobrać z oficjalnych stron producentów. Na Blokpres znajdziesz potrzebne linki w kategorii Produkty. Każdy portfel kryptowalut oprócz tych sprzętowych jest darmowy.

Wystarczy pobrać interesujący nas portfel na komputer lub telefon i zainstalować jak każdą inną aplikację. Cały proces instalacji jest zawsze szczegółowo opisany i bardzo prosty.

Podczas pierwszego otwarcia należy podążać za krokami, jakie podaje aplikacja, która pozwoli nam go skonfigurować i wygeneruje dla nas specjalny ciąg słów znany jako fraza seed. Jest to jedyna kopia zapasowa portfela, którą można wykorzystać do odzyskania wszystkich środków, jakie posiadamy na danym portfelu, np. gdy zapomnimy hasło lub zgubimy telefon. 

fraza seed

Bardzo ważne jest zapisanie frazy na kartce i nieudostępnianie jej nikomu i pod żadnym pozorem! Każdy, kto ją posiada, może uzyskać dostęp do portfela i przesyłać nasze kryptowaluty.

Zestaw portfela sprzętowego zawiera specjalne kartoniki, na których możemy spisać naszą frazę, a proces konfiguracji jest opisany w instrukcji. 

Jaki portfel do kryptowalut wybrać?

To zależy od tego czego oczekujesz, ile posiadasz aktywów oraz co będziesz robił ze swoimi kryptowalutami.

Jeśli planujesz płacić krypto w sklepie za zakupy najlepszą opcją jest oczywiście portfel mobilny, który pozwala szybko zeskanować kod QR i przesłać środki. 

W wypadku używania zdecentralizowanych aplikacji DeFi i handlu NFT musisz wyposażyć się w portfele przeglądarkowe Web3 (lub ich mobilne odpowiedniki). Najlepszym wyborem jest połączenie rozszerzenia przeglądarki z portfelem sprzętowym Ledger.

Jeśli planujesz bezpiecznie i długoterminowo trzymać kryptowaluty, to najlepszym portfelem będzie ten sprzętowy. 

Jak używać portfeli kryptowalutowych?

Używanie portfeli jest bardzo proste. Każda transakcja w kryptowalutach wymaga jedynie podania 3 informacji:

  • adres odbiorcy
  • kwota do wysyłki
  • opłata sieciowa dla górnika/walidatora

Tak naprawdę wystarczy, że podasz dwie z tych informacji, ponieważ portfele opłatę dostosowują automatycznie, ewentualnie można wybrać spośród wysokiej, średniej lub niskiej. Jeśli zostaniesz bardziej zaawansowanym użytkownikiem możesz “bawić się” w zmiany wysokości opłat Gas i limitów, ale lepiej jeśli zostawisz je takie, jak są sugerowane.

Wypłacając z giełdy na swój portfel, musisz jedynie podać swój adres. Adres odbiorcy znajdziesz w swojej aplikacji, będzie to zazwyczaj długi ciąg znaków. 

Jeśli przesyłasz Bitcoin (BTC) musisz podać adres Bitcoin. Wysłanie ETH na adres Bitcoin i odwrotnie skończy się nieodwracalną utratą środków!

Wysyłając spore kwoty, możesz najpierw upewnić się, czy dobrze to robisz wysyłając niewielką ilość na swój adres.

Aby wysłać kryptowaluty do kogoś, wystarczy znaleźć w aplikacji opcję „Wyślij/Send” i podać adres oraz kwotę. Opłatą zajmie się portfel.

Komunikacja z aplikacjami DeFi opisana została w naszym poradniku MetaMask, podobnie jak szczegółowy proces zakładania portfela, który zawsze wygląda podobnie.

Podsumowanie

Portfele kryptowalut to aplikacje lub urządzenia, które pozwalają przechowywać i przesyłać aktywa cyfrowe. Każdy rodzaj ma swoje idealne zastosowanie, ale zdecydowanie najbezpieczniejszymi są portfele sprzętowe.

Używanie portfeli krypto nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i każdy powinien sobie z nimi bez problemu poradzić po krótkim przyzwyczajeniu się do ich możliwości. Wiele popularnych portfeli znajdziesz w katalogu na Blokpres, podobnie jak giełdy, znane osoby oraz zawsze aktualne ceny.

 

W artykule
MetaMask
MetaMask jest najpopularniejszym portfelem kryptowalut, a także bramą do zdecentralizowanych aplikacji budowanych na Ethereum i innych sieciach krypto.
Trezor Model T
Portfel sprzętowy
Jaxx Liberty
Portfel wieloplatformowy
Ledger Nano X
Portfel sprzętowy
Trezor One
Portfel sprzętowy
Ledger Nano S
Portfel sprzętowy
Exodus
Portfel wieloplatformowy
Popularne