. . .

Terra oblewa egzamin. Koniec algorytmicznych stablecoinów

Rafał avatar
Rafał   2022-05-11 12:55

Terra zawaliła się jak domek z kart. Konsekwencje tego wydarzenia będą ogromne nie tylko dla UST i LUNA, która z każdą godziną ma mniejsze szanse na powrót, ale i dla innych zdecentralizowanych algorytmicznych stablecoinów, które mogą już zacząć zamykać swoje działania. Ten system oficjalnie nie działa.

Spirala LUNA

Stablecoiny muszą być jak sama nazwa wskazuje stabilne, zwłaszcza w dniu próby. W przeszłości zdarzały się już sytuacje, w których dochodziło do odchyleń wartości powiązanych z dolarem tokenów. W przypadku stablecoina nawet 2% jest już sporym spadkiem, ale każdy duży token w swojej historii cierpiał na problemy “depegowe”. 

To, co wydarzyło się w Terra miało być możliwe tylko teoretycznie. Praktyka pokazała jednak, że algorytmiczny stablecoin nie działa. W momencie prawdziwej próby UST nie było w stanie wytrzymać presji sprzedaży i nie ma znaczenia, że był to ewidentny atak. Liczy się wynik, a ten jest oczywisty.

Atak na Terra i spirala

Spirala była teorią, która miała nie dojść do skutku, jednak wygląda na to, że sama Terra dała swoim przeciwnikom narzędzia to tego, aby ją zniszczyć. Ogłoszenie zakupu BTC, które miało wspierać peg, zapewne tylko zachęciło do rozpoczęcia ataku. Napastnik wiedział, że BTC będzie musiało zostać sprzedane w celu ochrony powiązania i tym samym mógł zarobić shortując zarówno LUNA, jak i BTC, a do tego osłabić finansowo LFG, które było zmuszone sprzedać swoje rezerwy ze sporą stratą.

Nie ma żadnego znaczenia kto za tym stoi, ale jeśli was to interesuje, to plotkuje się o Citadel. Czy to prawda? Nie mam pojęcia.

Wykorzystując złe warunki rynkowe i panikę tłumu, a także coś, co mnie osobiście zaskoczyło, a mianowicie słabość “wiary” inwestorów w Terra, którzy gdyby prawdziwie wierzyli w LUNA i UST mogliby uratować całą sytuację, ponieważ stać ich na to a dodatkowo jeszcze mogliby nieźle zarobić, gdy cena powróciłaby do $1. Tak się jednak nie stało.

Zacznijmy jednak od początku. To jak działa Terra i powiązanie LUNA-UST wyjaśnialiśmy na Blokpres już wielokrotnie. Warto tylko wiedzieć, że gdy popyt na UST spada, rośnie podaż LUNA i odwrotnie, gdy popyt na UST rośnie, podaż LUNA spada.

W momencie pisania artykułu cena UST najniżej spadła do $0.22, a LUNA do $4.12. Sprawdźmy jednak po kolei co do tego doprowadziło.

Przebieg ataku

Wszystko zaczęło się wieczorem 7 maja od dużej, choć niewinnie wyglądającej wymiany 85 mln UST na USDC

Następnie “napastnicy” wymieniali niewielkie ilości UST na inne stablecoiny w puli na Curve, aby doprowadzić do jak największego zdebalansowania puli oraz zapewne do jak największego osłabienia możliwości finansowych obrońców. W teorii obrońcą powinien być każdy, kto chce zarobić, jednak praktyka pokazała, że większość po prostu uciekła...

upadek UST

Na powyższym obrazku z Dune Analytics widać pod sam koniec wykresu jak UST przejmuje większość części w puli Curve, a inne stablecoiny z niej wypływają (mówimy o pierwszym ruchu w górę, następnie jest mały spadek (ratunek) i poprawka).

Przez niemal cały dzień 8 maja, miała miejsce pierwsza obrona, w którą ten adres zainwestował około 60000 ETH, oraz dodatkowe 20000 ETH, które przesłał na Binance.

Nie wiem jakie środki zostały zainwestowane w tą fazę ataku, jednak mówi się o ponad 300 mln UST (gdy tylko uzyskam dokładne dane, zaktualizuję ten artykuł).

“Depeg” w tamtym czasie dzięki temu jak działają pule Curve, oraz inwestycji dużego kapitału był niewielki, maksymalnie 2 centy. Gdyby tutaj się skończyło UST odniósłby sukces. Jednak to był dopiero początek problemów.

2 runda

Druga faza była podobna. Ciągła sprzedaż na Curve, mieszana z obroną. Do zabawy włączył się drugi adres, który brał także udział w fazie pierwszej i sporymi środkami uratował (chwilowo) sytuację. Jednak problemem było to, że w drugiej fazie brutalna walka rozpoczęła się również na Binance. 

Cała ta sytuacja skończyła się tym, że drugi adres pod koniec 9 maja posiadał 600 mln UST, a peg i tak nie został całkowicie przywrócony. 

Na Binance sytuacja była jeszcze gorsza. Tuż po walce on-chain i zainwestowaniu ogromnych pieniędzy, decydujący cios nadszedł na największej giełdzie.

binance ust

Nie wiadomo, czy już tutaj zadziałał tłum, który w panice zaczął ratować swoje środki, czy to była robota jednego/kilku wielorybów. Wiemy jednak, że nawet po szybkim spadku do 0.62, cena była w stanie powrócić do 0.95, jednak w tym momencie nasi obrońcy “siedzieli” już na ponad 1 mld UST, których nie mogli w żaden sposób użyć.

Gdyby chcieli przygotować się na kolejną rundę i sprzedali chociaż część UST, sami zawaliliby system.

Co więcej, to właśnie tutaj dwóch naszych głównych obrońców się poddało. Adres 2 nadal posiada 150 mln w stablecoinach USDC i USDT jednak zapewne wiedział już w tym momencie, że przepalanie tej kwoty nic nie da i przynajmniej na razie, trzeba było się poddać.

Niestety spóźniona wydaje się także interwencja LFG (chyba że to oni stoją za drugim adresem lub innymi, o których jeszcze nie wiemy). Pierwsza transakcja z opróżnionej już rezerwy miała miejsce dopiero 9 maja wieczorem, gdy panika dawała się we znaki, a obrońcy on-chain byli niemal całkowicie w UST, które na ten czas było bezużyteczne.

Wartość rezerwy 8 maja wynosiła 3 mld USD, a na dzień dzisiejszy to zaledwie 100 mln. Bardzo możliwe, że oprócz 1.5 mld pożyczki (750 mln w BTC), którą LFG dało w poniedziałek 9 maja w celu obrony pegu, całe środki (zapewne te pożyczone też) zostały już wykorzystane, absorbując nie tylko próbę ataku, ale i coraz większe środki tracących wiarę osób.

Anchor opróżniany

W międzyczasie szerząca się panika doprowadziła do wyjścia coraz większej kwoty z Anchor. Choć początkowo uciekli tylko więksi gracze, późniejszy efekt domina i rosnąca niepewność sprawiła, że z 14 mld UST, na Anchor pozostało do momentu pisania 4.4 mld.

anchor ust depozyty

Przez cały dzień 10 maja UST wydawało się trzymać blisko możliwego ratunku, w granicach $0.9 co przy tych okolicznościach było dobrym znakiem.

Ostatni cios nadszedł dziś, 11 maja. 

ust cena 11 maj

Cena spadła do $0.22 i co ciekawe, od momentu gdy zacząłem pisać, wzrosła już do $0.5. 

Mimo wzrostu ceny, sytuacja w puli Curve na Ethereum jest tragiczna. Niemal 98% aktywów to UST, choć sama kwota w tej puli zmalała do 370 mln.

curve pula ust

Peg a LUNA

Powiązanie z dolarem może zostać przywrócone, jednak cała spirala powodowana trafianiem tokenów do obiegu i ogólną paniką nakręca się na LUNA. Ten wykres mówi wszystko:

cena luna

Ma to związek nie tylko z tym, że peg został stracony, ale przede wszystkim z utratą wiary w cały design Terra oraz panikę, jaka nastąpiła.

System działania Terra i powiązanie LUNA>UST sprawia, że podaż LUNA stale się zwiększa ze względu na malejące zainteresowanie UST.

Podczas ostatnich 4 dni do obiegu wróciło ponad 140 mln LUNA i ta liczba stale rośnie. Te LUNA są wybijane poprzez spalanie UST. 

podaż LUNA

Na szczęście sporo UST znajduje się w rękach naszych obrońców, więc możliwe, że nie będą kwapić się z ich sprzedaniem, o ile nadal będą chcieli ratować system…

Czy da się uratować Terra?

Tak, ale jest to zadanie ciężkie i wymaga zaangażowania osób trzecich. Terra budowała wokół siebie duży ekosystem i o ile rynek się nie zawali w ciągu najbliższych dni, UST ma szansę wrócić do pegu, a LUNA nie spaść do 0. 

Problem w tym, że jeden ze scenariuszy ratunkowych zakładał (podobno) sprzedaż LUNA po 50% zniżce inwestorom, z blokadą czasową środków. Jednak ten plan miał być omawiany 10 maja gdy LUNA kosztowała $30. Dzisiaj kosztuje $5 i z informacji jakie się pojawiają wynika, że zainteresowani bardzo szybko się wykruszają.

Im dłużej powstaje plan ratunkowy, tym trudniej będzie znaleźć chętnych do podjęcia rosnącego ryzyka.

W momencie publikacji Do Kwon ogłosił plan ratunkowy UST, który nie zawiera zbiórki funduszy poprzez sprzedaż LUNA. Część tego planu idealnie wpisała się w tytuł tego artykułu. UST ma zostać przebuodwany i zabezpieczony innymi aktywami.

(kolejna) Nauczka dla wszystkich

Terra okazała ogromną słabość i choć wydaje się, że ma szansę nie upaść, utraciła coś więcej niż peg i cenę - zaufanie. Terra pokazała, że algorytmiczne stablecoiny… nie działają, więc tak czy inaczej, przysłużyła się kryptowlautom.

Nie wyobrażam sobie, aby po tym co się dzieje w ostatnich dniach LUNA powróciła do top 10, a społeczność i ekosystem Terra nadal rosły w dużym tempie.

Całe to wydarzenie jest świetną, acz bolesną nauczką dla wszystkich Lunatyków, którzy nieco za daleko odpłynęli i w pewnym momencie wręcz wyśmiewali inne projekty. 

Gdy miesiąc temu na Twitterze pisałem, że przydałoby się nieco ukrócić co po niektórych, czyli tych którzy poczuli się “nieśmiertelni” i najlepsi zdecydowanie jednak nie o to mi chodziło, a przynajmniej nie w takiej skali.

Jak pokazała praktyka, pierwszymi osobami, jakie uciekły z Anchor i zapewne z UST gdy rozpoczęła się “walka o peg” były wieloryby. 87% adresów w pierwszych dniach nie wykonało żadnych akcji na Anchor, a miliardy UST, jakie odpłynęły należały do kilku dużych inwestorów.

Ulica, czyli zwykli ludzie, uciekają właśnie teraz i jak zwykle to oni tracą najwięcej. 

To wydarzenie pokazało, dlaczego warto się dywersyfikować w kryptowalutach i dlaczego nie warto atakować i wyśmiewać innych projektów, a już na pewno nie warto być maksymalistom... Nigdy nie wiemy co się wydarzy. Sam Do Kwon przez długi czas był zbyt pewny siebie, a jego cisza, jest ostatnio bardziej wymowna niż wiele komentarzy, jakie wygłaszał typu; “Your mom”, czy te o śmierci DAI...

Ja sam uważałem LUNA za projekt mocny fundamentalnie, z rosnącą społecznością, ciekawymi projektami, partnerstwami, które zawierali i z dobrą tokenomiką, jednak zdecydowanie nie jako „jedyny i najlepszy”. Praktyka okazała się brutalna, a rynek zweryfikował. 

Podsumowanie

Wyciąganie zysków i znanie ryzyka jest podstawą w kryptowalutach. Sytuację, która dzieje się na naszych oczach Terra opisała… 3 lata temu w swoim whitepaper, więc ryzyko powinno być znane każdemu, kto inwestował w LUNA i UST.

Niestety coś, co wydawało się bardzo trudne do zrealizowania przy funduszach, jakimi dysponowało LFG i inni inwestorzy ekosystemu, stało się. Idealne warunki do ataku, duże pieniądze zaangażowane w destabilizację UST (choć nie ogromne), narastająca panika i mam wrażenie, że małe przekonanie największych inwestorów, niekwapiących się do ratowania pegu pokazała, że niczym nie zabezpieczony algorytmiczny stablecoin nie poradzi sobie na rynku w momencie największej próby, a szkoda…

Popularne