. . .

Czym jest Origin DeFi?

Rafał avatar
Rafał   2023-11-14 19:45

Jeśli interesują Cię nisko skapitalizowane projekty, to ten artykuł będzie dla Ciebie. Jeśli lubisz wysokie ryzyko i jesteś w stanie postawić na szali całość inwestycji, aby mieć szansę znaleźć ciekawe projekty to zapraszam do czytania. Jeśli wolisz fundamenty i nie interesują Cię "shitcoiny", to… też zapraszam. Sam zdecyduj, z czym mamy tu do czynienia.

czym jest origin DeFi

Origin DeFi, czyli projekt, nad którym się dzisiaj skupimy, jest bardzo ciekawy z kilku względów. Absolutnie nie ma tu żadnych gwarancji, ale potencjał już dziś wygląda na co najmniej tak duży jak ryzyko związane z tym, że się nie uda.

Jeśli chcesz szybkiego podsumowania o co tu chodzi i dlaczego na Blokpres nagle pojawia się projekt z poza top 1000 rankingu(!), to oto cyfry, które mogą wywoływać chęć głębszego zapoznania się z tym projektem: 

  • Kapitalizacja rynkowa: 8 mln USD (realnie wyższa, ale szczegóły później).
  • Uśredniony roczny zysk generowany przez projekt 4 mln USD (na dzień pisania!).
  • TVL: 103 mln USD.
  • Narracje: DeFi, stablecoin generujący “real yield”, płynny staking Ethereum, tokenomia “ve” z udziałem w zyskach.

Na szybko tak można podsumować ten projekt i jego token OGV, który wygląda bardzo ciekawie z perspektywy osób poszukujących tego typu inwestycji. Oczywiście ryzyko jest tu wysokie i należy pamiętać o tym przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Niezależnie od niej, mam nadzieję, że artykuł Ci się spodoba, nawet jeśli projekt już nie.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a jest jedynie subiektywną opinią autora. Zawsze wykonaj własne badanie projektu i pamiętaj o ryzyku utraty środków, zwłaszcza w przypadku tak nisko skapitalizowanych i ryzykownych projektów.

Czym jest Origin DeFi?

Origin DeFi to projekt rozwijany przez istniejący od lat Origin Protocol. Składa się na niego kilka podstawowych części, które łączy opisywany dziś token Origin DeFi Governance (OGV).

Głównymi bohaterami są tu tak naprawdę trzy tokeny. OUSD, czyli stablecoin działający od 2020 roku, OETH, czyli token płynnego stakingu, który wystartował w maju 2023 roku, a także OGV, token zarządzający tymi dwoma “OTokenami”.

OGV wystartował w bessie 2022 roku, a więc w teorii najlepsze ma jeszcze przed sobą. W TEORII.

No dobrze, trzy tokeny, ale czym się zajmuje Origin DeFi? Po co są te tokeny i jak działają?

Główną misją Origin DeFi jest zapewnienie narzędzi do optymalizacji i dywersyfikacji okazji do generowania zysku jakie pojawiają się w protokołach DeFi. Zysk jest stale dystrybuowany do posiadaczy tokenów. Dzieje się to w sposób transparentny i z wykorzystaniem różnych strategii.

Najprościej wyjaśni to przykład OUSD. 

OUSD

Jeśli posiadasz stablecoiny takie jak USDC, USDT lub DAI, może zamienić je na OUSD. Tak właśnie "powstaje" stablecoin od Origin. Wybija się go poprzez wpłatę do smart kontraktu innych stablecoinów.

Po co wpłacić jednego stablecoina, żeby wybić innego i jeszcze płacić od tego prowizję? 

Ponieważ OUSD pozwala Ci używać lub trzymać stablecoina, a dodatkowo automatycznie, poprzez obrane strategie, zarabia dla Ciebie w DeFi. Zamiast samemu dobierać strategie i zarządzać optymalnym wykorzystaniem stablecoinów, pamiętać o tym by rebalansować swoją strategię, itd. wystarczy trzymać OUSD, a Twoje USDC i inne stablecoiny pracują na zapleczu w DeFi automatycznie. Robią to poprzez jawne strategie przegłosowywane przez posiadaczy veOGV.

Stablecoin OUSD jak działa

OUSD działa poprzez system rebase, co oznacza, że ilość tych tokenów stale jest dostosowywana z uwzględnieniem zarabianych nagród, innymi słowy stale się zwiększa z perspektywy użytkownika. Oznacza to, że zysk trafia do użytkowników niemal w czasie rzeczywistym.

Taki system oznacza jednak, że OTokeny trzymane w smart kontraktach, np. w puli na Uniswap, nie są automatycznie zwiększane, ponieważ funkcja rebase nie jest tam wspierana, a więc nie zarabiają. Można to jednak zmienić, zarówno poprzez dołączenie przez smart kontrakt do programu oferującego zysk lub przez zarządzanie, które może przegłosować przyznawanie nagród kontraktom, które same nie mogą tego zrobić (ponieważ np. nie są kontrolowane przez nikogo).

Należy mieć na uwadze, że OUSD działa od lat i nigdy nie był dużym sukcesem, a tuż po starcie padł ofiarą ataku hakerskiego. 3 lata temu, ale jednak. Na przełomie 2021 i 2022 roku osiągnął swój szczyt, a dziś jego kapitalizacja to zaledwie 15 mln USD.

Słowo ryzyko należy podkreślić wielokrotnie w przypadku każdego projektu tak małego jak Origin DeFi i do ryzyka jeszcze przejdziemy nieco później. Nie zmienia to jednak faktu, że smart kontrakty od momentu ataku przeszły 4 audyty, a aktualnie jest aktywna nagroda za wykrycie błędów i problemów w wysokości do 1 mln USD poprzez ImmuneFi.

OETH

W przeciwieństwie do OUSD, OETH od razu stał się sukcesem. W ciągu kilku miesięcy przekroczono kwotę 42000 ETH, co przekłada się na ponad 80 mln USD.

co to OETH i jak działaPodaż OETH na przestrzeni czasu

OETH działa bardzo podobnie do OUSD, tyle że zamiast stablecoinów, deponować można ETH, stETH, rETH, czy frxETH, czyli tokeny płynnego stakingu Ethereum.

Origin dobiera wykorzystywane strategie tak, aby maksymalizować i dywersyfikować zysk na aktywach, które reprezentuje jeden token - OETH. Tymi strategiami może być w części zwykły staking oraz w innej części dostarczenie płynności do pul giełd.

Strategie OETHStrategie OETH

W obu przypadkach (OUSD i OETH) występuje opłata za wyjście, a więc odebranie aktywów z puli, w wysokości 0.25% w przypadku OUSD oraz 0.5% w przypadku OETH. Jest dystrybuowana do innych posiadaczy OTokenów.

Podsumowując. Origin pozwala uzyskać ekspozycję na strategie zarabiania z wykorzystaniem popularnych stablecoinów lub tokenów płynnego staking ETH jedynie poprzez trzymanie jednego, konkretnego tokena w portfelu - tokena "O". 

Tokenomia OGV

Przejdźmy do głównego bohatera dzisiejszego tekstu, a takim jest OGV. Powyższe tokeny dają ekspozycje na zysk generowany przez stakowanie ich lub dostarczanie płynności. Jednak od tego zysku pobierana jest prowizja w wysokości 20%. Połowa służy do zakupu “strategicznych” tokenów innych projektów DeFi, takich jak Convex (CVX), a druga połowa trafia do posiadaczy veOGV w postaci odkupionych z rynku tokenów OGV. 

veOGV otrzymuje się poprzez blokadę OGV na określony czas od 1 miesiąca do 4 lat, podobnie jak w przypadku Curve. Im dłuższa blokada, tym większa siła głosu, czyli więcej tokenów veOGV. Te tokeny są nietransferowalne.

Tokenomia ve

Stakingu nie można zakończyć przed upływem blokady, a więc tokeny znajdujące się w nim, zwłaszcza te na 4 lata, są realnie wyjęte z obiegu na ten czas.

Początkowa podaż wynosiła 4 miliardy tokenów i została rozdystrybuowana zgodnie z tą grafiką:

Tokenomia OGVgrafika: źródło

2.825 mld tokenów zostało zablokowane na okres do 4 lat. 1 mld trafił do posiadaczy OGN w formie airdropu, a pozostałe tokeny zostały przeznaczone na rezerwę i wstępną kampanię zapewnienia płynności.

Aktualnie podaż OGV wzrosła do 4.4 mld, z czego na moment pisania 3.5 mld znajduje się w stakingu "ve".

OGV jest tokenem inflacyjnym. 4 października miało miejsce zmniejszenie wysokości nagród do 16.8 mln miesięcznie. Kolejne czeka nas we wrześniu 2024 roku.

Inflacja OGV

Mamy tu więc do czynienia z systemem podobnym do Curve, z aktualnie niewielką inflacją z nagród (należy pamiętać o sporej liczbie tokenów, która będzie odblokowana z początkowej dystrybucji w ciągu 4 lat) oraz z całkiem niezłymi zyskami generowanymi głównie dzięki OETH.

W obiegu znajduje się niecałe 900 mln OGV (według danych "oficjalnych" 685 mln), co daje kapitalizację na poziomie 9 mln USD. Jeśli uwzględnimy wszystkie tokeny, nawet te zablokowane w postaci veOBV, które mogą mieć różny czas blokady, to otrzymamy kapitalizację w pełni rozwodnioną na poziomie 44 mln USD. 

Przy TVL wynoszącym 103 mln USD i rocznych uśrednionych zyskach na poziomie 4 mln USD, wygląda to naprawdę ciekawie.

Potencjał wydaje się ogromny, ALE należy brać pod uwagę małą popularność projektu (adresów posiadających OGV jest niecałe 3,5 tys., a OETH zaledwie 516) i wiele różnych czynników ryzyka.

Ryzyko

Tego typu projekty, są wystawione na podwójne ryzyko wad i błędów smart kontraktów. Nie tylko smart kontrakty Origin DeFi - mimo wielu audytów - mogą mieć ukryte błędy, ale także smart kontrakty projektów i pul, z których korzysta Origin w celu zarabiania.

Przykładowo, ewentualny błąd w smart kontrakcie Frax, może pozbawić OETH 36% zabezpieczenia. Nie twierdzę, że taki błąd wystąpi, ale ilość czynników ryzyka związana z tym związanych jest wyższa niż w przeciętnym projekcie.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest konto multisig 2 z 9, znane jako “Strategowie”, który ma określone możliwości i może wpływać na:

  • Deponowanie tokenów ze skarbca do strategii.
  • Wycofanie tokenów ze strategii do skarbca.
  • Dostosowanie ilości środków przechowywanych poza strategiami w celu odbiorów z puli.
  • Ustawienie domyślnej strategii.
  • Wstrzymanie rebase.
  • Wstrzymanie wszystkie wybić i odbiorów OETH I OUSD.
  • Odblokowanie możliwości wybicia i odbiorów OETH I OUSD.
  • Zamianę aktywów zabezpieczających znajdujących się w skarbcu.

Władza tego portfela wymagającego wielu podpisów (tylko dwóch w tym wypadku…) jest więc spora, ale też nie nieograniczona.

O całej reszcie decydują posiadacze veOGV w drodze głosowań. W razie gdyby miała zostać wprowadzona jakaś propozycja, która komuś się nie podoba lub może być szkodliwa, istnieje 2-dniowe opóźnienie wprowadzania zmian.

Wzrost projektu zależy w dużej mierze od popularności OETH i OUSD i pobieranych z nich prowizji, a więc brak adopcji, który widzimy w przypadku OUSD, może wystąpić także w OETH. Wystarczy, że pojawią się lepsze projekty, nowsze pomysły, lepsze strategie, itd.

Małe projekty są bardzo ryzykowne i należy o tym pamiętać. 

Podsumowanie 

Origin DeFi to projekt niewątpliwie ciekawy, a patrząc tylko na suche dane dotyczące kapitalizacji rynkowej, TVL i zarobków, które trafiają do posiadaczy veOGV, zdecydowanie jest poniżej wartości. Porównując go do innych projektów DeFi, a nawet uwzględniając znacznie wyższą kapitalizację niż pokazywana na stronach z rankingami, drzemie w nim nadal ogromny potencjał.

Mimo wszystko należy mieć na uwadze równie duże ryzyko utraty dosłownie całej inwestycji, podejść do tego z rozwagą oraz zbadać Origin DeFi na własną rękę. Być może znajdziecie coś, czego ja nie znalazłem i co zniechęci was do OGV, OETH, OUSD lub do wszystkich trzech. 

Nie wszystko złoto co się świeci. Choć OGV świeci się dość mocno, może się okazać, że to tylko mała latarka kupiona na promocji. 

Popularne