. . .

Akash Network - Zdecentralizowana chmura

Rafał avatar
Rafał   2023-11-21 13:30

Ekosystem Cosmos ma w swoich szeregach kilka bardzo ciekawych platform. Jednym z projektów, który mocno zyskuje na gorącej narracji Sztucznej Inteligencji jest Akash Network. Czym jest ten projekt, jak działa i po co jest kryptowaluta AKT?

Akash Network kryptowaluta opis

Sztuczna Inteligencja to jedna z najważniejszych technologii, jakie aktualnie się rozwijają. Kryptowaluty także korzystają z blasku chwały SI i wprowadzają rozwiązania (realne i tylko reklamowane jako takie), które mają pomóc urwać co nieco z tego rynku.

Akash Network, choć wpisuje się w trend AI dopiero od niedawna, jest platformą, która nie skupia się tylko i wyłącznie na sztucznej inteligencji, a na całym rynku zapewnienia usług dotyczących chmury obliczeniowej.

"Chmura" odnosi się do zdalnego udostępniania mocy obliczeniowej na żądanie. Dzięki korzystaniu z chmury płaci się za potrzebne zasoby takie jak serwery, pamięć masową, czy przepustowość, ale bez fizycznego nabywania potrzebnego sprzętu i zarządzania nim. Wszystko odbywa się przez Internet, a usługodawca zapewnia i utrzymuje wymaganą infrastrukturę.

Akash zmienia sposób, w jaki funkcjonuje rynek chmury, w którym prym wiodą usługi oferowane przez Amazon Web Service, Google Cloud, czy Microsoft Azure i oddaje platformę, z której korzystać może każdy. Jako klient - co oczywiste - ale też jako dostawca usług. 

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własną analizę i pamiętaj o ryzyku.

Czym jest Akash Network?

Akash Network to zdecentralizowany rynek przetwarzania w chmurze, który łączy tych, którzy potrzebują zasobów obliczeniowych, z tymi, którzy mają moc obliczeniową do wynajęcia.

Akash działa jako platforma zapewniająca ujednoliconą warstwę, w której gromadzi wszystkich zainteresowanych dostawców na rynku, aby zapewnić klientom pojedynczą platformę niezależnie od tego, z jakiego konkretnego usługodostawcy korzystają. 

Najemcy, czyli klienci potrzebujący pewnych zasobów, takich jak chwilowe obliczenia, czy dłuższy hosting, korzystają z Akash ze względu na jego przewagę kosztową i elastyczność w zakresie przemieszczania się między dostawcami usług. Z drugiej strony dostawcy czerpią korzyści z zarabiania na dedykowanych lub tymczasowo niewykorzystanych zasobów.

Za pośrednictwem Akash można hostować strony www, aplikacje, gry, czy węzły kryptowalut. Wszystko to w sposób odporny na cenzurę, bezpieczny i pseudoanonimowy, a także z zachowaniem niższych kosztów.

W Akash każdy z mocą obliczeniową może zostać dostawcą usług i brać udział w licytacjach. To między innymi dzięki nim Akash potrafi być nawet 80% tańszy niż najwięksi gracze na rynku.

porównanie akash i innych dostawcówSzacowane przez Akash koszty i porównanie ich z największymi graczami na rynku

Wykorzystuje się tu system aukcji odwróconej, w ramach której klienci przedstawiają swoje warunki i sugerowaną maksymalną cenę, a dostawcy konkurują o wykonanie danego zadania oferując lepsze warunki niż te zaproponowane przez konkurentów i w konsekwencji niższą cenę niż początkowo proponowana przez klienta.

Akash dzieli się na dwie platformy. Platforma kontenerowa służy do wdrażania i hostowania aplikacji w chmurze off-chain, czyli poza łańcuchem Akash. 

Druga platforma to już sam łańcuch bloków korzystający z mechanizmu Proof of Stake, na którym działa rynek przechowujący zapisy żądań, ofert, najmów i płatności rozliczeniowych za pomocą tokenów AKT oraz stablecoinów.

Warto dodać, że Akash jest częścią ekosystemu Cosmos. Został zbudowany z wykorzystaniem narzędzi oferowanych przez Cosmos i jest z nim połączony przez IBC.

Kryptowaluta AKT 

Kryptowaluta AKT służy do zabezpieczania sieci w mechanizmie Proof of Stake, opłat transakcyjnych, zarządzania, a także jest wykorzystywana do pokrywania kosztów wynajęcia chmury. Akceptowaną formą płatności są także stablecoiny. 

AKT posiada ograniczenie maksymalnej podaży do 388.5 mln tokenów. W momencie pisania w obiegu znajduje się 221 mln AKT. Większość tokenów trafi do obiegu w ciągu najbliższych lat. W 2030 roku w obiegu znajdzie się około 350 mln AKT. Inflacja zmniejsza się o połowę średnio co 3.7 lat.

inflacja AKT akash networkhttps://ipfs.io/ipfs/QmdV52bF7j4utynJ6L11RgG93FuJiUmBH1i7pRD6NjUt6B

Początkowo do obiegu trafiło 100 mln tokenów, które zostały przydzielone różnym członkom ekosystemu. Znaczna większość była zablokowana i podlegała odblokowaniom wraz z upływającym czasem. Największa część trafiła do inwestorów, zespołu oraz fundacji.

AKT vesting


Co istotne cała początkowa pula tokenów została odblokowana. jedyną inflacją w AKT pozostaje więc inflacja trafiająca w ramach nagród.

Aktualnie trwają prace nad wersją “2.0”, która ma polepszyć tokenomie. Niektóre z proponowanych rozwiązań zostały już wprowadzone.

2.0

AKT w wersji 2.0 wprowadził już dwie zmiany:

  • Płatności za usługi stablecoinem axlUSDC.
  • Opłaty “Take and Make” - każda transakcja na rynku chmury pobiera teraz określony przez zarządzanie procent, który trafia do puli. Dla AKT prowizja jest mniejsza i wynosi 4%. Dla USDC wynosi 20%.

Kolejne kluczowe aktualizacje, jakie pojawią się w związku z wersją 2.0, to:

  • Pula Dystrybucyjna, z której prowizje pobierane z “Take and Make” oraz inflacja, będzie przydzielana konkretnym potrzebom i w części spalana.
Akash Network AKT 2.0https://github.com/akash-network/community/tree/main/sig-economics/akt20-prop
  • Dotacje dla dostawców, które mają pomóc w rozwoju sieci.
  • Fundusz dóbr publicznych, który zachęci programistów do budowy aplikacji opartych o Akash.

A gdzie w tym sztuczna inteligencja?

Akash zyskuje na narracji SI ze względu na niedawno uruchomioną usługę wspierania Nvidia GPU, czyli układów graficznych, które są wykorzystywane w aplikacjach SI oraz uczeniu maszynowym.

Wraz z tym ruchem Akash tworzy rynek, który pozwala każdemu zainteresowanemu wynajmować bardzo pożądaną dziś na rynku moc zapewnioną przez układy Nvidia, zachowując przy tym zalety sieci Akash.

Oto jak ten ruch tłumaczą twórcy na blogu:

Świat budzi się w nowym krajobrazie technologicznym, ukształtowanym przez wykładniczy rozwój sztucznej inteligencji, który niesie ze sobą znacznie większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Ponieważ topowi producenci doświadczają wielu barier i przeszkód logistycznych, dostęp do mocy obliczeniowej GPU staje się egzystencjalnym ryzykiem dla graczy na niższym szczeblu łańcucha dostaw, takich jak start-upy i dostawcy usług w chmurze.

Dlatego teraz jest idealny moment na wprowadzenie procesorów graficznych do Supercloud. W miarę rozwoju sieci będzie ona stawała się coraz potężniejsza, obsługując coraz większą liczbę procesorów graficznych od dostawców z całego świata, stając się jednocześnie integralną częścią infrastruktury napędzającej rozwój sztucznej inteligencji. Rozwiązanie tych wyzwań za pomocą w pełni otwartej sieci jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, co zapobiega koncentrowaniu się kontroli nad tymi zasobami w rękach kilku dużych korporacji.

Podsumowanie

Akash Network jest bardzo ciekawym projektem, nie tylko ze względu na ostatnie aktualizacje pomocne sztucznej inteligencji. Oczywiście grzana do czerwoności narracja sztucznej inteligencji bardzo pomaga tokenowi AKT, podobnie jak zakończenie dystrybucji początkowo przydzielonych tokenów oraz to, że są częścią ekosystemu Cosmos.

Oczywiście nie oznacza to, że nie ma żadnych wad i jest to “pewniak”. Ostatnie ruchy mocno podbiły cenę i choć kapitalizacja rynkowa nie jest wygórowana, nie jest też niska, zwłaszcza jak na tak nadal słabo wykorzystywany projekt.

Akash wykorzystanie

Na powyższym wykresie widać eksplozję ostatnich dni, ale nadal mówimy tu dopiero o przekroczeniu 2 tys. USD w płatnościach za usługi oferowane przez chmurę (w AKT oraz USDC).

W każdym momencie boom może się skończyć… ale nie musi. Wykonanie głębszej analizy i ocena Akash należy już do każdego z Was i Waszych subiektywnych wrażeń.

Dobrym punktem początkowym może być “akashlityka”, skąd pochodzi powyższa grafika oraz oczywiście strona główna projektu i dokumentacja. Oba linki znajdziecie w profilu Akash na Blokpres. 

 

Popularne