. . .

Fraxtal - Modułowe L2 na Ethereum z programem punktów

Rafał avatar
Rafał   2024-03-18 16:15

Fraxtal wystartował na początku marca i jak na projekt budowany przez jednego z liderów DeFi na Ethereum nadal znajduje się poza radarem większości uczestników rynku. Czym jest Fraxtal i jak podchodzi on do systemu zachęt, który zgodnie z modą przybierają postać punktową?

Czym jest Fraxtal

Jeśli czegoś w kryptowalutach nam nie brakuje i jeśli na coś nie możemy narzekać, to na liczbę nowych projektów. Ilość startujących łańcuchów bloków i rozwiązań L2 Ethereum potrafi zawrócić w głowie, a dodatkowo większość ze startujących projektów oferuje zachęty w postaci airdropów, które mają przyciągać użytkowników i kapitał.

Fraxtal nie jest w tej kwestii gorszy. Także oferuje program zachęt, ulepszając nieco system punktów znany przede wszystkim z projektów powiązanych z restakingiem. Czy warto “farmić” Fraxtal? Kiedy ma nastąpić airdrop i co w ogóle będzie zrzucone biorąc pod uwagę, że ekosystem Frax posiada już wszystkie tokeny, których potrzebuje? Czym w ogóle jest Fraxtal?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym krótkim artykule.

Pamiętaj, że żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własne badanie projektu i pamiętaj o ryzyku.

Czym jest Fraxtal?

Fraxtal to modułowe rozwiązanie warstwy drugiej Ethereum, tzw. Rollup. Modułowe oznacza, że składa się z kilku komponentów rozdzielając kluczowe dla działania łańcuchów bloków operacje. Jedną z takich warstw jest ta, odpowiedzialna za dostępność danych, do której aktualnie Fraxtal wykorzystuje własne rozwiązanie. 

Więcej informacji o dostępności danych i tym, czym w ogóle jest, znajdziesz tutaj:

Co to jest Dostępność danych

Za tym rozwiązaniem stoi zespół projektu Frax, będącego jednym z liderów DeFi na Ethereum, którego projekty takie jak płynny staking Ethereum, czy stablecoin FRAX przyciągnęły ponad 1.6 mld USD.

Natywnym tokenem Fraxtal jest frxETH. Token emitowany przez Frax, który można uzyskać wpłacając ETH do smart kontraktów Frax. Jest on “wrappowaną” wersją ETH, a więc powiązany z nim 1:1. 

ETH wpłacone do smart kontraktów Frax jest następnie stakowane na Ethereum. Do odbioru nagród uprawnieni są posiadacze zablokowanych, czy też “stakowanych” tokenów frxETH. W zamian za staking otrzymują oni reprezentację w postaci sfrxETH.

Im mniej frxETH “stakuje”, tym większe nagrody dla posiadaczy sfrxETH. Cały ten mechanizm szerzej opisywałem w tym artykule

Fraxtal jest więc nie tylko kolejnym projektem L2, który w przyszłości pragnie stać się centrum międzyłańcuchowego DeFi, ale też ma szansę pozytywnie odbić się na nagrodach uczestników płynnego stakingu Frax.

Flox - mechanizm przydziału punktów

Jednym z ważniejszych tematów dzisiejszego świata krypto są airdropy oraz punkty, które uprawniają do odbioru airdropów (lub nie, to zależy od punktów i projektu).

Fraxtal stosuje ciekawy i jawny, działający w pełni on-chain, system punktowy w postaci FXTL, czyli tokenizowanej wersji punktów oraz Flox, czyli mechanizm przydzielania tych punktów.

System zachęt “Fraxtal Blockspace” określany jako „Flox”, to zautomatyzowana metoda, która nagradza zarówno użytkowników, jak i twórców kontraktów na Fraxtal. 

W każdej epoce, czyli co 7 dni, adresy, które wykonały transakcję i pokryły jakieś opłaty “Gas” na Fraxtal, otrzymują punkty FXTL zgodnie z algorytmem Flox.

Algorytm Flox jest otwarty źródłowo, a dowody jego działania są publikowane na łańcuchu. Śledzi całą ścieżkę transakcji i wykorzystywanego przez kontrakty “gas” oraz stosuje ranking ważności kontraktu i dodatkowych kryteriów. Innymi słowy, im aplikacja jest bardziej wykorzystywana i im popularniejsza w sieci, tym więcej punktów można otrzymać za korzystanie z niej. Ma to walczyć ze spamem i np. wdrażaniem własnych kontraktów, a następnie “korzystanie” z nich.

Punkty są przydzielane zarówno użytkownikom jak i kontraktom, które zostały zaangażowane w daną operację.

Fraxtal punkty FXTLhttps://docs.frax.com/fraxtal/fraxtal-incentives/fraxtal-blockspace-incentives/how-flox-work

Wszystkie punkty są jawnie przydzielane każdemu adresowi zgodnie z algorytmem i są widoczne na łańcuchu w postaci tokenów FXTL.

Co i kiedy stanie się z punktami FXTL?

W erze szaleństwa na aidropy i pojawianiem się kolejnych programów punktów, kluczowym pytaniem wydaje się właśnie to zadane w powyższym nagłówku. Nie tylko co otrzymamy za zebrane punkty, ale także kiedy?

Co więcej, pamiętajmy, że Frax, jako funkcjonujący ekosystem DeFi, posiada już właściwie wszystkie tokeny, jakie można sobie “wymarzyć”. FXS, czyli główny token, który można zablokować do wersji “ve”. FRAX, czyli stablecoin. FPI, czyli stablecoin powiązany z koszykiem aktywów, uwzględniający inflację oraz FPIS, czyli token zarządzający FPI.

Do tego dochodzą wspomniane tokeny stakowanego Ethereum w postaci fxsETH i sfxETH, z czego ten pierwszy służy do pokrywania opłat na nowym L2. Jest więc z czego wybierać, ale czy w tym przesycie jest miejsce na nowy token? Ktoś może powiedzieć, że zawsze jest miejsce na nowy token…

Frax nie sprecyzował co dokładnie stanie się z punktami, ale wymienia dwie główne możliwości:

  • Tokenizacja FXTL jako nowy token stakingowy dla Fraxtal
  • Wymiana FXTL na FXS, czyli istniejący, główny token projektu, w jeszcze nieokreślonym stosunku.

Możliwe jest też połączenie obu opcji.

Jeśli chodzi o drugą kwestię, czyli “kiedy?”, Frax twierdzi, że wymiana, airdrop lub cokolwiek co nadejdzie, wydarzy się nie później niż rok po starcie sieci. Można więc spodziewać się, że do marca 2025, punkty zostaną w jakiś sposób spożytkowane.

Jak korzystać z Fraxtal?

Wszystkie informacje, kluczowe dla korzystania z Fraxtal znajdziemy na stronie https://www.frax.com/.

W menu “Bridge” można przesłać tokeny z Ethereum do Fraxtal. Po połączeniu portfela i zmianie sieci na Fraxtal doda się ona automatycznie do portfela Metamask. Portfel Rabby także wspiera już tę sieć.

W dziale “Ecosystem” znajdziemy aplikacje, które budują swoje rozwiązania na Fraxtal.

Najpopularniejszą aplikacją w momencie pisania jest giełda Fraxswap https://app.frax.finance/swap/main.

Czy warto farmić? 

Każdy musi sam ocenić, czy ryzyko (np. smart kontraktów) jest tego warte i ile chcemy zaryzykować.

Na dzień dzisiejszy popularność Fraxtal jest minimalna. Właściwie nie jest on w ogóle popularny. 14 mln wartości zablokowanej (TVL), to kwota mniejsza niż zbierają memcoiny Solana, których założyciele na Twitterze wklejają swój adres w postach, jako “ICO”… Aktualnie nie ma za dużo do farmienia i za dużo do roboty na Fraxtal. 

Niskie zainteresowanie może oznaczać dużą szansę i okazję, w końcu nadal jest to projekt bardzo młody i budowany przez dużego gracza DeFi na Ethereum, albo wtopę, której airdrop w najlepszym wypadku pokryje “gas” potrzebny do przesłania frxETH mostem z Ethereum.

Kolejna niepewność, to czas airdropu, który ma się odbyć “do 12 miesięcy”. Może się okazać, że airdrop Fraxtal nastąpi już po hossie i jego wartość w USD będzie minimalna. Z drugiej strony, drop w ciągu, np. pół roku (zakładając, że hossa jeszcze potrwa), może okazać się całkiem dobrym wyczuciem czasu i wstrzeleniem się w przesilenie na rynku.

Niewiadomych jest sporo, jak zawsze w takich przypadkach. Pewniaków nie ma, a jedyną pewność, jaką mamy, to, że wykonując transakcje na Fraxtal zdobędziemy punkty w postaci FXTL. Co to oznacza i ile będzie warte? Dowiemy się za rok lub nieco wcześniej.

 

 

Popularne