Jak donosi Bloomberg wiceminister komunikacji i multimediów w Malezji, pan Zahidi Zainul powiedział w poniedziałek, że kraj Azji powinien uznać Bitcoin i inne aktywa kryptograficzne za prawny środek płatniczy. „Mamy nadzieję, że rząd może na to pozwolić” – powiedział Parlamentowi.
Ministerstwo Komunikacji i Multimediów zarządza bardzo rozpoznawalnymi sektorami, takimi jak infrastruktura nadawcza i internetowa. W skład władz wykonawczych Malezji wchodzi również Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji oraz Ministerstwo Finansów, które prawdopodobnie musiałyby wpłynąć na wszelkie rządowe plany przyjęcia kryptowaluty.
Rząd Malezji nie dał jednak sygnałów, że rozważa podjęcie kroków "salwadorskich". Podobnie jak wiele innych krajów, bada niedawno opisane na łamach Blokpres, CBDC.
We wrześniu 2021 r. Malezja przyłączyła się do procesu testów rozwiązania wirtualnej gotówki „w celu zwiększenia możliwości technicznych i politycznych, gdyby pojawiła się potrzeba wydania CBDC w przyszłości."
Użycie Bitcoina jako środka płatniczego jest wciąż stosunkowo nowe i niezbyt popularne. Większość salwadorskich firm nie obsługiwała jeszcze żadnych transakcji BTC, ponieważ dolar amerykański pozostaje główną walutą transakcji.
Zgodnie z niedawną publikacją, aż 91,7% uczestników stwierdziło, że wdrożenie Bitcoina w Salwadorze nie miało żadnego wpływu na ich biznes, a 86% zgłasza, że nie dokonali żadnej sprzedaży za pomocą kryptoaktywa.
Gdyby jednak Malezja zdecydowała się na krok wprowadzenia BTC jako środka płatniczego, to jest bardziej zróżnicowaną gospodarką niż Salwador, z populacją o wyższych zarobkach. Zgodnie z Global Crypto Adoption Index 2021 Chainalysis, ma również więcej użytkowników kryptowalut, zajmując 23. miejsce pod względem adopcji w porównaniu z 89. dla Salwadoru.