. . .

Rabby Wallet - Alternatywa dla MetaMask

Rafał avatar
Rafał   2024-01-27 16:53

Portfele kryptowalut, podobnie jak same kryptowaluty, muszą się rozwijać, rozwiązywać pewne problemy, dostosowywać do dynamiki rynku i ulepszać swój UX, czyli doświadczenia użytkownika, takie jak prostota obsługi, wygoda, czy przedstawienie kluczowych informacji w przystępny sposób. Rabby Wallet to jedna z ciekawszych alternatyw dla najpopularniejszego na rynku MetaMask. Jak działa, co oferuje, czym się różni od MetaMask i czy warto się przesiąść?

Portfel Rabby Wallet

Rabby Wallet to stosunkowo nowy portfel na rynku. Powstał w połowie 2021 roku, a za jego projektem stoi firma DeBank. 

Jako znacznie nowszy portfel niż choćby MetaMask (2016 rok) został on zaprojektowany w bardziej nowoczesny sposób, ale też jest to produkt znacznie mniej sprawdzony i niosący nieco większe ryzyko, zwłaszcza w przypadku wielu kontrowersji dotyczących niepełnego otwarcia swojego kodu źródłowego i kilku innych, stale naprawianych pomniejszych problemów.

Niedawna zapowiedź naliczania punktów, popularnych w ostatnim czasie na rynku kryptowalut, zapewne zwiększy zainteresowanie portfelem, więc warto krótko go przedstawić. Natomiast warto pamiętać, że oferta Rabby, nie jest wydmuszką, która sztucznie próbuje wpasować się w narracje. Rabby oferuje bardzo ciekawy, pełny użytecznych funkcji portfel, który może się okazać niezłym wyborem dla każdego użytkownika ekosystemów EVM, ponieważ tylko takie wspiera opisywana dziś aplikacja.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Blokpres nie ponosi odpowiedzialności za działanie aplikacji firm trzecich.

Czym jest Rabby Wallet?

Zacznijmy od podstaw. Rabby Wallet, jak sama nazwa wskazuje, jest to portfel kryptowalut. Wspiera on ponad 60 sieci kompatybilnych z EVM, takich jak Ethereum, BNB Chain, Avalanche, Polygon i Fantom, a także rozwiązania L2.

Dostępny jest w dwóch wersjach; jako rozszerzenie przeglądarki, a także jako aplikacja na komputery z systemem Windows oraz MacOS. Wersja mobilna nie jest jeszcze dostępna, ale jest opracowywana.

Portfela można używać samodzielnie, jak każdego rozszerzenia przeglądarki, czyli podpisywać nasze transakcje właśnie poprzez to rozszerzenie. Można także używać innych metod, zwiększających bezpieczeństwo lub wygodę poprzez połączenie go z portfelami sprzętowymi takimi jak Ledger, Trezor, czy Keystone i aplikacjami mobilnymi, jak MetaMask, Coinbase, czy Trust Wallet.

Rabby podpisy

Wiele przydatnych funkcji

Od lat największą bolączką kryptowalut jest poprawianie doświadczeń nowych i starych użytkowników. Ułatwienie zarządzania kryptowalutami, pomoc przy korzystaniu z DApps, czy wbudowanie przydatnych funkcji, które wręcz mogą chronić nas przed atakami. Choć postępuje tworzenie łatwych w obsłudze i pomocnych w korzystaniu rozwiązań, nadal nie jest to standard. 

Portfel Rabby jest bardzo przyjazną dla użytkowników alternatywą i oferuje kilka ciekawych funkcji, które zapewniają mu rosnące grono fanów i robiły to nawet przed rozpoczęciem naliczania punktów.

Najlepiej będzie przedstawić zalety Rabby porównując go do oferty MetaMask, natomiast ten tekst nie ma na celu umniejszania najpopularniejszemu portfelowi. Jest to jedynie odnośnik, mający pokazać gdzie Rabby się wyróżnia i co sprawia, że jest lubiany.

Co wyróżnia portfel Rabby?

Portfolio w jednym miejscu

Każdy korzystający z MetaMask wie, że tokeny, które posiadamy, często trzeba ręcznie dodać. Ostatnio MetaMask sam sugeruje nam, że mamy ciekawe tokeny do wyświetlenia i może warto je pokazać, ale działa i wygląda to dość topornie.

Jednym z ciekawszych dodatków wprowadzonych przez MM w 2023 roku, była strona portfolio.metamask.io która dokładnie to robi - pokazuje nam nasze całe, wielosieciowe portfolio w jednym miejscu.

Rabby robi to wszystko bezpośrednio w portfelu. 

portfel Rabby

Na powyższej grafice widzimy główny panel portfela Rabby. Jest on przejrzysty i po prostu wygląda lepiej niż MM (przyp. MetaMask).

Po kliknięciu wykresu widocznego na grafice naszym oczom ukazują się szczegółowe dane na temat naszego rosnącego (miejmy nadzieję) portfolio.

Dane sortowane są zarówno od największej do najmniejszej pozycji pod kątem wartości w USD, jak i pod kątem każdej sieci. Możemy kliknąć dowolną sieć i ukażą nam się tylko te tokeny, które w niej posiadamy. Oczywiście dotyczy to także NFT.

Proste, ale za to bardzo przejrzyste i przydatne.

Wsparcie Multichain (EVM)

Portfel Rabby wspiera tylko sieci EVM, ale robi to bardzo dobrze. 

Największą zmianą i zaletą tej aplikacji jest automatyczne przełączanie się między wybranymi w aplikacji sieciami. 

Na stronie Uniswap, chcesz korzystać z Ethereum, ale na PancakeSwap z sieci BNB? Nie ma problemu i żadnego przełączania. Sieć automatycznie jest dostosowywana do aplikacji gdy wybierzemy ją na stronie giełdy, czy innego projektu DeFi. 

Niby to brak tylko jednego kliknięcia (bo tyle zajmuje to w MetaMask), ale jest to mała rzecz, którą docenimy.

Bezpieczeństwo Rabby Wallet

Ten temat będzie dość rozległy i ważny dla Rabby, a więc podzielimy go na kilka podpunktów. 

Symulacja transakcji 

Rabby oferuje coś, co powinno być naturalne dla każdego portfela kryptowalut i zapewne będzie w przyszłości. Na tym rynku jeden zły podpis transakcji może skończyć się tragicznie. 

Portfel Rabby symuluje transakcje, jaką wykonamy i w jasny sposób pokazuje nam co dokładnie podpisujemy, co ta transakcja zrobi, a także informuje nas, czy korzystaliśmy już z danej aplikacji. 

Każda z tych funkcji może nas uratować np. w przypadku ataku phishing. Jeśli do tej pory wiele razy komunikowaliśmy się z danym smart kontraktem, a portfel pokazuje, że to nasza pierwsza wizyta, jest to dość wyraźne ostrzeżenie.

Podobnie sprawa wygląda z transakcją. Podpisując transakcję wybicia NFT, nie powinniśmy wysyłać wszystkich naszych tokenów, a jedynie pokryć opłatę.

Na poniższej grafice widzimy jak wygląda panel podpisu transakcji. Wszystkie dane przedstawione są w jasny i przystępny sposób, a symulacja transakcji pokazuje nam co wyślemy i co otrzymamy.

Rabby symulacja transakcji

Jak można zauważyć symulacja pokazuje, że wymieniamy token BNB na CAKE. Portfel mówi nam też, że z tym smart kontraktem już wcześniej wchodziliśmy w interakcję (podczas przeszłych wymian).

Tego typu narzędzia nie tylko bardzo pomagają, ale też jasno pokazują, zwłaszcza nowym użytkownikom, szczegóły ich transakcji.

Ale nie tylko. 

W tym poście Rabby Wallet pokazał, jak taka symulacja mogłaby pomóc w uniknięciu straty NFT: 

Bezpieczeństwo Rabby Walletźródło: X

Cofanie zezwoleń

Rabby udostępnia też bardzo ciekawy panel do zarządzania zezwoleniami, jakich udzieliliśmy konkretnym kontraktom.

Po kliknięciu “Approvals” przejdziemy do strony, która pozwoli w kilku ruchach cofnąć dowolną ilość zezwoleń. Dodatkowo zobaczymy, jak wyglądają ostatnie trendy cofania zezwoleń, czyli ile osób cofa je w ostatnich 24 godzinach, a także na czerwono portfel podkreśli te, które są podejrzanie aktywne (posiadają znacznie większą liczbę cofających niż nowych zatwierdzeń).

Dodatkowo dowiemy się ile tokenów, w jakiej ilości i kiedy udzieliliśmy zezwoleń danemu kontraktowi. 

Rabby cofanie zezwoleń

Audyty

Mimo wielu zalet, znacznie większej przejrzystości i łatwości obsługi nie można ukryć, że Rabby Wallet jest znacznie mniej popularny i mniej sprawdzony niż MetaMask.

Portfel od Consensys ma długą historię i wiele weryfikacji za sobą. Pewność braku błędów jest wyższa w MetaMask niż w Rabby.

Nie oznacza to, że Rabby jest niebezpieczny. Po prostu jest mniej sprawdzony. Do tej pory projekt przeszedł 3 audyty wykonane przez firmę SlowMist, ostatni można znaleźć tutaj, a także kilka weryfikacji społeczności. Niestety niektóre z nich wykryły poważny problem, a mianowicie nie cały kod źródłowy Rabby był otwarty. 

W czerwcu 2023 roku, Rabby udostępnił całość kodu (Rabby API).

Dodatkowo, na github pojawiły się wątpliwości dotyczące oprogramowania, jego aktualizacji i stosowanych metod kryptografii. 

Wiele z nich zostało już naprawione, a prace nad wszystkimi aplikacjami tego typu trwają nieprzerwanie. Warto jednak wiedzieć, że Rabby nie jest w 100% bez wad i w przeszłości pewne kontrowersje wokół niego narosły, ale też nie odnotowano przypadków utraty środków przez użytkowników. Jeśli chodzi bezpośrednio o portfel... W 2022 roku smart kontrakt odpowiedzialny za funkcję “swap” wbudowaną w portfelu został zhakowany na 200 tys USD.

Airdrop portfela Rabby

Wprowadzenie punktów, które są przyznawane każdemu adresowi EVM (nie tylko użytkownikom Rabby!) jasno sugeruje, że w niedalekiej przyszłości czeka nas airdrop tokenów Rabby. Oczywiście, aby odebrać przydzielone do naszych adresów punkty, należy połączyć nasz portfel z Rabby, importując frazę seed, łącząc portfel sprzętowy, itd. To czy chcemy to zrobić zależy już od naszego postrzegania Rabby i jego bezpieczeństwa.

Na moment pisania artykułu nie wiadomo nic więcej na ten użyteczności tokenów Rabby, tokenomii i daty ewentualnego airdropu. Wiemy tylko, że punkty można zdobywać za polecanie nowych użytkowników, wykonywanie wymian w portfelu (funkcja swap) oraz korzystanie z “Gas Top Up”, czyli zakupu tokenów na pokrycie opłaty gas poprzez przesłanie odpowiedniej kwoty na innym łańcuchu. Opłaty są tu wysokie, ale czasem może się to przydać.

Czy warto zamienić portfel na Rabby?

Wymienione w tym tekście funkcje portfela Rabby, to nie jedyne co oferuje. Można tu wspomnieć o ustawieniu auto-blokady, dodania adresów do “białej listy”, wysłanie transakcji z ochroną MEV i wiele więcej.

W związku z naliczaniem punktów, sugerujących airdrop, zapewne wiele osób zmieni lub założy nowy portfel Rabby. Myślę, że jest to świetny moment, aby przetestować to rozwiązanie. Oczywiście nie importując swoje najważniejsze konto, a ewentulanie jakieś pomniejsze lub tworząc nowe.

Portfel Rabby oferuje bardzo wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Niektóre z nich powinny stanowić standard na rynku kryptowalut już dziś.

Choć nie jest wolny od kontrowersji i problemów (jak każde rozwiązanie) zdecydowanie ma swoje miejsce na rynku. Wykorzystywanie go jako głównego portfela ciepłego (hot wallet), z którego korzystamy na co dzień, np. do łapania airdropów, wybijania NFT, czy korzystania z DeFi, może być znacznie wygodniejsze i nie raz oszczędzić nam nerwów, gdy padniemy ofiarą ataku phishingowego lub klikniemy zły link. 

Rabby jest rozwiązaniem, które powinno zainteresować nowych i starych użytkowników. Jednak warto pamiętać, że nigdy nie można być w 100% pewnym, dlatego, choć warto przetestować Rabby, dobrze jest robić to z głową. 

A jeśli już wykonamy własne badanie tego projektu i spodoba się nam to, co znajdziemy, może się okazać, że nie będziemy chcieli wracać do innego portfela.

 

 

Popularne