. . .

Octopus Network - Multichain zbudowany na NEAR

Rafał   2022-01-10 12:47

Octopus Network to nowe podejście do wielołańcuchowej przyszłości. Został stworzony do obsługi dedykowanych konkretnym potrzebom łańcuchów bloków, nazywanych „Appchains”. Octopus Network zapewnia elastyczne i niedrogie „wynajmowanie bezpieczeństwo”, gotową interoperacyjność między łańcuchami oraz kompleksową infrastrukturę. Sprawdźmy, czym jest i jak działa Octopus Network, a także jak odnajduje się w tym token OCT.

kryptowaluta octopus oct

Jeśli po przeczytaniu wstępu do głowy od razu przychodzi ci Polkadot, to masz rację. Octopus nie tylko mocno czerpie z pomysłów DOT, ale też Appchainy są łańcuchami opartymi o Substrate, czyli framework Polkadot.

Jednak mimo wielu podobieństw Octopus Network nie działa jak Polkadot Relay Chain, a wprowadza swoją wizję, która według założycieli projektów ma lepiej służyć, głównie mniejszym aplikacjom Web3. Jedną z głównych różnic pomiędzy projektami jest to, że Octopus Relay jest… zbiorem smart kontraktów, które działają na blockchainie NEAR.

Artykuł należy do serii „Krypto-Gem”, w której skupiamy się na przedstawieniu projektów z niską kapitalizacją i ogromnym potencjałem. Pamiętaj, że żaden artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a inwestycja w tego typu projekty jest ryzykowna. Jeśli uznasz projekt za warty uwagi przeprowadź własny research.

Czym jest Octopus Network?

Co to Octopus Networkgrafika: oct.network

Octopus Network to wielołańcuchowa sieć przeznaczona do uruchamiania łańcuchów bloków dostosowanych do potrzeb konkretnej aplikacji Web 3.0. Appchains w sieci Octopus korzystają z wynajmowanych zabezpieczeń (LPoS). Rdzeniem sieci jest Octopus Relay — zestaw inteligentnych kontraktów działających na blockchainie NEAR, który służy tutaj za warstwę główną. NEAR jest szybkim i bezpiecznym łańcuchem bloków Layer 1, z genialnym zespołem i ogromnym wsparciem, który wprowadza sporo rozwiązań mających na celu zapewnienie mu niemal nieograniczonej skalowalności. Projekt celuje w zostanie najbardziej przyjazną siecią dla programistów oraz nowych użytkowników.

Więcej o NEAR możesz przeczytać w naszym artykule:

NEAR

Octopus korzysta z wszystkich zalet zapewnianych przez NEAR, jednocześnie wprowadzając własne rozwiązania, które mają ustawić go w człówce wielołańuchowych sieci. Jednak mimo iż czuć pewną „rywalizację” pomiędzy Octopus a Cosmos oraz głównie z Polkadot, tak projekt przede wszystkim skupia się na współpracy i interoperacyjności między wszystkimi sieciami, którą zapewnia NEAR. 

Natywnym tokenem "Ośmiornicy" jest OCT, o którym więcej za chwilę.

Jak działa Octopus?

Octopus Network pozwala na tworzenie wielołańuchowej sieci, która jest łatwo dostępna, a jednocześnie stawia pewne wymagania i standardy.

Octopus Relay jest zbiorem smart kontaktów na NEAR i pozwala na tworzenie dedykowanych łańcuchów znanych jako „Appchains”. Appchain to blockchain zbudowany przy wykorzystaniu frameworku Substrate i posiada własne zasady, ekonomię oraz wykorzystanie, jednak dzierżawi bezpieczeństwo od walidatorów i posiadaczy tokenów OCT płacąc im za to w swoich natywnych tokenach.

jak działa Octopus Network

Octopus zapewnia interoperacyjność łańcuchów aplikacji z protokołem NEAR i Ethereum za pośrednictwem Rainbow Bridge. Ponadto łańcuchy aplikacji mogą wykorzystywać gotową paletę IBC do bezpośredniego łączenia się z dowolnymi łańcuchami bloków obsługującymi ten właśnie protokół. W ten sposób aktywa wyemitowane na Ethereum, NEAR lub dowolnym łańcuchu IBC można wprowadzić do sieci Octopus i odwrotnie - aktywa wyemitowane w Appchains mogą być przenoszone do Ethereum, NEAR i dowolnego blockchaina obsługującego IBC.

Appchain

W sieci Octopus działają już dwa dedykowane łańcuchy. Ostateczna decyzja o wsparciu danego Appchaina należy do społeczności posiadaczy OCT, jednak pierwsze kroki to weryfikacja projektu. Rejestracja nie wymaga pozwolenia, ale za to wymaga białej księgi lub specyfikacji oraz przetestowanego i sprawdzonego środowiska wykonawczego. Za ową weryfikację zespół projektu ponosi opłatę w wysokości 1000 OCT i jest to tzw. „Opłata za audyt”.

Octopus appchaingrafika: źródło

Po fazie weryfikacji sprawdzającej, czy projekt nie posiada błędów nadchodzi najważniejsza faza - głosowanie. W tym kroku projekt zostanie przyjęty lub odrzucony przez posiadaczy OCT. Ten, który uzyska najwyższy wynik ze wszystkich aktualnie chcących dołączyć do sieci, zostanie przeniesiony do fazy „Staging”.

Podczas  „Stagingu” Appchain zachęca posiadaczy OCT do zostania walidatorami ich sieci. Posiadacze natywnych tokenów Octopus mogą uruchomić węzeł, stakując minimum 10000 OCT. Potrzeba co najmniej siedmiu węzłów, aby przejść dalej.

Gdy Appchain uzyska wystarczającą liczbę węzłów oraz minimalny wymagany limit bezpieczeństwa wynoszący 2 mln USD w OCT, przejdzie w stan rozruchu. Co ważne, Octopus Foundation uruchomi cztery węzły rozruchowe dla każdego Appchaina. Węzły rozruchowe nie akceptują żadnej delegacji OCT.

Dedykowane łańcuchy są najważniejszą częścią ekosystemu Octopus Network i z tego powodu Octopus nagrodzi każdy z pierwszych 100 uruchomionych łańcuchów aplikacji 100 000 OCT.

Oprócz tego pierwsze 10 otrzyma dodatkowe 100 000 OCT.

Walidatorzy i Delegacja

Walidatorzy Octopus muszą stakować co najmniej 10000 OCT oraz uruchamiać węzły dla Appchainów. W zamian za swoją pracę są wynagradzani nagrodami oferowanymi przez dedykowane łańcuchy. Jeśli jednak próbują oszukiwać lub mają słabą wydajność zostaną ukarani w procesie znanym jako „slashing”, czyli obcięcie części stawki zarówno walidatora, jak i wszystkich jego delegatorów.

Każdy może oddelegować swoje tokeny OCT do walidatora. Delegacja staje się aktywna dopiero w następnej erze, które trwają 24 godziny. Gdy delegacja będzie już aktywna, zarabia się część nagród walidatora. Nagrody należy odebrać ręcznie.

Wszystko odbywa się w panelu Octopus. Dla przykładu; oto panel jednego z Appchainów - Debio Network. 

Do zalogowania się potrzeba oczywiście konta NEAR, na którym działa Octopus.

Minimalna delegacja w tym momencie wynosi 1000 OCT.

Rocznie do sieci może dołączyć 30-50 łańcuchów, co powinno skutecznie zwiększyć zapotrzebowanie na token OCT, ponieważ każdy z nich będzie zabezpieczony przez walidatorów stakujących OCT.

Kryptowaluta OCT

OCT jest natywnym tokenem sieci, który nie tyle służy do zabezpieczania Octopus Relay (ponieważ ten korzysta z NEAR), a wszystkich Appchainów. Walidatorzy stakują OCT na Octopus Relay na rzecz dedykowanych łańcuchów, jakie zdecydowali się wesprzeć.

Token OCT jest wykorzystywany do głosowań, a także do zabezpieczania wszystkich Appchainów w sieci. Octopus planuje dodawać jeden nowy łańcuch co 3 tygodnie, który wypłaca nagrody za zabezpieczenie sieci w swoich tokenach. Walidatorzy i delegatorzy stakując OCT zarabiają więc albo wartościowe aktywa, albo te... mniej, dlatego tak ważne są głosowania. Każdy może decydować jaki łańcuch dołączy do sieci i stakować w nim swoje OCT.

Walidatorzy zarabiają nagrody w tokenach Appchainów, nie w OCT, chyba że dany łańcuch zaoferuje jakieś dodatkowe zachęty (np. z puli 100000 OCT, które otrzymają lub sami zakupią OCT z rynku w ramach dodatkowej zachęty).

OCT jest tokenem nieinflacyjnym z podażą ustawioną na 100 mln OCT, jednak ze względu na uwalnianie tokenów inflacja wystąpi w ciągu najbliższych 3 lat. Wszystkie zasoby zostały wybite wraz ze startem sieci, a ich dystrybucja wygląda następująco:

kryptowaluta oct

Jeśli chodzi o tokenomikę z jednej strony jest ona bardzo ciekawa i może się udać, a z drugiej, jak widać na powyższej grafice, jest dość scentralizowana.

41% OCT zostało przekazywane inwestorom, z których jednym jest Fundacja NEAR, w tym zaledwie 2.5% dla IDO.

59% OCT należy do Fundacji Octopus i zostanie wykorzystane do zachęcania Appchainów we wspomnianym wcześniej programie, a także na inne zachęty. 

35% zostało wypuszczone do obiegu od razu po starcie, a reszta ma być stopniowo uwalniana w czasie 3 lat. Aktualnie w obiegu znajduje się 42 mln OCT. Nawet mimo tego, że inflacji nie ma, odblokowywane w czasie tokeny będą dostawać się do obiegu, jednak na szczęście, w porównaniu do wielu innych projektów krypto, inflacja będzie niewielka.

Dlaczego Octopus Network to gem?

Mianem „gemu” określa się nisko skapitalizowane projekty z ogromnym potencjałem i takim właśnie jest OCT. Nawet mimo stopniowego uwalniania 60% podaży w ciągu (już niecałych) 3 lat inflacja nie będzie bardzo wysoka jak na projekt blockchain, a aktualna wycena na poziomie 200 mln - patrząc przez pryzmat potencjału - jest nadal niewielka. 

OCT jest wykorzystywany do zabezpieczania nie jednego a wielu różnych łańcuchów, które mimo że mogą mieć różną wartość, tak niezależnie od pojedynczych rozwiązań, każdy dokłada się do wartości OCT. 

Dodatkowo multichain jest jednym z gorętszych i coraz szybciej rozwijających się konceptów, zaproponowanych przez dwóch gigantów rynku, Polkadot i Cosmos. O ile niekoniecznie porównywałbym Octopus do dwóch wymienionych projektów, tak potencjał na osiągnięcie miliardów dolarów kapitalizacji jest ogromny (co nie znaczy, że jest pewny - nie jest!).

Pytanie jakie warto sobie też zadać - tym razem jako argument „przeciw” - brzmi; Czemu projekty budujące swoje rozwiązania na Substrate miałyby wybrać Octopus zamiast Polkadot lub… Kusama? Każdy projekt wykorzystujący Substrate jest autoamtycznie kompatybilny z Polkadot. O ile Octopus próbuje odpowiadać na to pytanie w swoim whitepaper tak niestety, o ile Polkadot będzie dodawał parachiany dość powoli i będą one „kosztować”, tak to rynek i społeczność decyduje o ich wartości.

Jednak nawet jeśli nie Polkadot, to jest przecież bardzo szybko rosnąca Kusama, której „ceny najmu” spadły do niskich wartości, zwłaszcza że to przecież środki zebrane w crowdloans decydują o zwycięstwie, a to sprawia, że najem dla zespołów jest właściwie darmowy.

Mimo tego, że konkurencja Octopus jest jego największym zagrożeniem, tak sam projekt jest ciekawy, oferuje spore zachęty dla pierwszych 100 projektów oraz program „Accelerator” i wpisuje się w dwie świetne narracje; multichain oraz NEAR, bo nie można zapomnieć o szybko rozwijającej się warstwie bazowej, która zapewnia Octopus świetne podstawy.

Podsumowanie

Octopus jest ciekawym projektem, z niezłą tokenomiką, genialną podstawą w postaci NEAR, a także wysokimi zachętami do budowy swoich rozwiązań z wykorzystaniem OCT do zapewnienia bezpieczeństwa. Appchainy tworzone za pomocą Substrate są jego ogromną zaletą, ale jednocześnie sprawiają, że konkurencja może być zbyt duża i te najbardziej wartościowe projekty zdecydują się jednak na Polkadot i/lub Kusama.

Zachęcamy do własnej analizy projektu, bo jest co analizować i podejmowania przemyślanych decyzji.

 

Popularne