. . .

9 ciekawych projektów ekosystemu NEAR

Rafał avatar
Rafał   2022-03-22 19:41

NEAR jest bardzo szybko rozwijającym się projektem, z ogromnym funduszem, który ma zachęcać do budowy rozwiązań w jego ekosystemie. Dzisiaj opiszemy 9 ciekawych, użytecznych lub po prostu ważnych projektów tej sieci, z którymi warto się zapoznać wykonując własny research.

kryptowaluta near ekosystem

Całkowita zablokowana wartość w DeFi sieci NEAR przekroczyła już 1 mld USD. Rozwój sieci widać w statystykach takich jak ilość adresów, transakcji, czy smart kontraktów co jest dobrą wiadomością dla każdego fana rozwiązań proponowanych przez ten projekt.

Więcej o tym, jakie to są rozwiązania, czyli jak działa NEAR pisałem między innymi tutaj:

NEAR

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własny research przed inwestycją.

9 ciekawych projektów ekosystemu NEAR

Na wstępie zaznaczam, że ekosystem NEAR, jak i sam NEAR, dopiero się rozwija i każdy z wymienionych tutaj projektów obarczony jest dużym ryzykiem, nie tylko związany z inwestycjami, ale i z ewentualnymi błędami i podatnością na "ekspolity".

Aurora

Nie można zacząć tej listy inaczej. Aurora to zdecydowanie największy projekt działający na NEAR, który odpowiada za zdecydowaną większość wartości zablokowanej w DeFi. Nie robi tego sam, a z wykorzystaniem mnóstwa innych protokołów, które działają na tej platformie.

Mimo że Aurora korzysta ze wszystkich zalet NEAR i jest zbudowana właśnie na tym protokole, jej głównym celem jest skalowanie Ethereum. Kompatybilna z EVM platforma, wykorzystuje natywną walutę sieci Ethereum do pokrywania opłat i wspiera wszystkie znane narzędzia największej z platform smart kontaktów.

Technicznie rzecz biorąc Aurora to wirtualna maszyna Ethereum (EVM) zaimplementowana jako smart kontrakty w protokole NEAR.

Aurora posiada własny token o takiej samej nazwie, którego głównym celem jest udział w DAO. Dodatkowo dzięki możliwościom platformy NEAR, tokeny AURORA mogą być stakowane w specjalnym węźle w celu zabezpieczenia protokołu NEAR i zarabiania nagród. Tokenomika nie jest jednak największą z zalet tego projektu...

Rainbow Bridge

Kolejność wymienianych w tym artykule projektów nie ma większego znaczenia, jednak mówiąc A(urora) trzeba też powiedzieć B, jak Bridge.

”Most tęczowy” jest jednym z najlepszych z jakich przyszło mi korzystać. Opracowany przez zespół Aurora, pozwala przesyłać aktywa pomiędzy sieciami Ethereum, NEAR oraz oczywiście Aurora.

Świętujący niedawno swoją pierwszą rocznicę Rainbow Bridge nie posiada swojego tokena (jeszcze), ale jest jednym z absolutnie kluczowych projektów całego ekosystemu NEAR.

Aurigami

Aurigami działa na Aurora i jest protokołem pożyczkowym, który tak naprawdę dopiero co wystartował, a już wskoczył na czoło rankingu TVL opisywanego dziś ekosystemu. Pozwala w sposób zdecentralizowany dostarczać płynność i zarabiać na odsetkach lub w ramach tej płynności wziąć pożyczkę.

Token PLY aktualnie znajduje się w fazie “premine” co oznacza, że dostawcy płynności w ramach nagród otrzymują określoną w danej puli kwotę tokenów. 

Protokół działa krótko, ale według informacji, które podaje jest wspierany przez wielkich inwestorów, takich jak np. Alameda Research oraz wiele indywidualności na czele z Alexem Shevchenko, CEO Aurora oraz Bobbym Ong i TM Lee, współzałożycielami Coingecko.

Ref Finance

Ref Finance wyrasta powoli na jeden z kluczowych projektów NEAR. Działa jako zdecentralizowana giełda bezpośrednio w sieci (nie na Aurora), która łączy sporo funkcji ze znanych projektów DeFi, wspomnianych przeze mnie chociażby w tym artykule:

defi

Ref oprócz bycia standardową giełdą AMM, oferuje funkcję Stable Swap, czyli wymian stablecoinów z minimalnym poślizgiem. 

Z ponad 100 mln USD zablokowanej wartości jest największy protokołem DeFi działającym bezpośrednio na NEAR.

Token projektu można zablokować w stakingu, który upoważnia użytkownika do otrzymywania części opłat generowanych przez giełdę.

Warto dodać, że założycielem projektu jest Illia Polosukhin, którego bardzo krótko przedstawiliśmy w fundamentalnej analizie NEAR.

Paras 

Czymże jest ekosystem bez platformy do wymiany NFT. Jeśli chodzi o tokeny niezamienne, Paras jest liderem tego ekosystemu, choć nie wiemy jak długo utrzyma się taki stan rzeczy.

Rynek NFT posiada własny token, który ma służyć jako przepustka do przyszłych transakcji i wydarzeń oraz do zarządzania w DAO. PARAS można stakować zarabiając bardzo wysokie APY. 

Oprócz standardowego stakingu platforma oferuje także bardzo ciekawy NFT Staking, gdzie możemy zablokować posiadane przez nas niezamienne tokeny w zamian za nagrody.

Octopus Network

Octopus Network to pozycja obowiązkowa na tego typu liście. Dlaczego? Szczegółową odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule dedykowanym temu projektowi:

Octopus

Prime Lab

Jeśli zastanawiacie się skąd w ogóle pomysł na artykuł o ekosystemie NEAR (oprócz tego, że jestem fanem NEAR), to spieszę z odpowiedzią. Sprawcą całego zamieszania jest Prime Lab. Najnowsza aplikacja na rynku, która nie tylko szturmem wkradła się do ekosystemu NEAR, ale całego ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji.

Przez ostatni tydzień platforma pozwalająca tworzyć w banalny sposób NFT dostała się na drugie miejsce na liście najpopularniejszych aplikacji na RYNKU. Tylko PancakeSwap posiadał więcej “użytkowników” (adresów) w ciągu ostatnich 30 dni! 

Tworzenie NFT to jednak zalewie początek możliwości. Prime Lab ma na celu promowanie masowej adopcji i otwarcie Web3 poprzez umożliwienie każdemu zbudowania aplikacji opartej na technologii NEAR w ciągu kilku minut. 

Rozwiązaniem, które ma się pojawić już wkrótce jest znajdujące się w fazie beta Web3Cloud, czyli zdecentralizowane i zaszyfrowane przechowywanie plików w sieci NEAR.

Meta Pool

Największym problemem zarabiania na stakingu jest blokowanie tokenów na długi okres czasu. Co prawda w przypadku NEAR “unbonding” wcale nie jest tak długi, ale fajnie mieć coś, co jeszcze bardziej przyspieszy ten proces i pozwoli uwolnić nasz kapitał.

Meta Pool to protokół płynnego stakingu NEAR. Użytkownik może stakować swoje tokeny za pomocą Meta Pool, korzystając z automatycznych strategii, a w zamian otrzymuje tokeny stNEAR, których może użyć w DeFi lub w dowolnym momencie zamienić je z powrotem na NEAR.

Meta Pool posiada własny token w standardzie NEP-141 META, który jest tokenem zarządzającym.

Flux

Flux to wielołańcuchowa wyrocznia, która zapewnia smart kontraktom dostęp do ekonomicznie bezpiecznych źródeł danych dotyczących dowolnych informacji. Posiada unikalne atrybuty, które poprawiają bezpieczeństwo sieci i jednocześnie zapewniają ekonomiczne gwarancje poprawności danych. 

Mimo tego, że projekt jest bardzo świeży, już dziś zabezpiecza ponad 650 mln USD wartości, czyli ponad połowę TVL całego ekosystemu.

Token FLX zabezpiecza protokół i jest niezbędny do tworzenia i rozwiązywania żądań danych. Oprócz tego służy do zarządzania różnymi elementami protokołu takimi jak np. wysokość opłat.

Aktualnie Flux działa w sieci NEAR i Aurora, ale planowane jest rozszerzenie działalności na inne ekosystemy takie jak Avalanche i Solana. Projekt jest rozwijany przez Open Oracle Association i wspierany przez między innymi Coinbase Ventures.

Podsumowanie

Ekosystem NEAR rośnie w oczach i według różnych źródeł należy do niego już ponad 400 projektów, wraz z portfelami, giełdami i infrastrukturą. Zdecydowanie najszybciej rozwija się Aurora, na której powstaje mnóstwo aplikacji.

Popularne