. . .

Fundamentalna Krypto-Analiza: Co z KuCoin Token (KCS) po starcie KuCoin Community Chain?

Rafał   2021-10-26 08:30

KuCoin jest giełdą kryptowalut istniejącą już od wielu lat i od początku stworzony przez nią KuCoin Token miał swoje miejsce na platformie. W 2021 roku powstał jednak KuCoin Community Chain, który może mieć spory wpływ na przyszłość KCS.

kryptowaluta Kucoin

KuCoin jest jedną z lepszych giełd kryptowalut, o czym mogłeś się przekonać z naszego artykułu o topowych giełdach na rynku. Nie tylko oferuje spore możliwości i mnóstwo tokenów, ale i pozwala wypłacać spore kwoty bez weryfikacji (choć może się to zmienić w przyszłości i zapewne się zmieni).

Tokeny giełd są wysoko w rankingach i lubią zyskiwać sporo na wartości podczas “altseason”. Czy KuCoin Token może z całej grupy tokenów giełdowych spisać się najlepiej? Sprawdźmy, jak wyglądają fundamenty KuCoin Token (KCS), giełdy KuCoin oraz KuCoin Community Chain (KCC).

Fundamentalna Krypto-Analiza to cykl artykułów, w których skupiamy się na researchu projektów, analizie fundamentalnej, tym co stoi i czy w ogóle coś stoi, za wzrostem lub spadkiem ich ceny, jak wygląda ich rozwój oraz perspektywy. Niniejszy artykuł, jak wszystkie na Blokpres, nie stanowi porady inwestycyjnej. Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy poprawności danych zawartych w tym artykule. 

Giełda KuCoin

Giełda KuCoin wystartowała we wrześniu 2017 roku i dość szybko osiągnęła wysoką popularność. 

Znana jako „giełda dla ludzi”, działa na Seszelach i posiada ogromny, złożony z prawie 700 pracowników zespół, na którego czele stoi dwóch pomysłodawców projektu Michael Gan i Eric Don oraz kilku innych współzałożycieli. 

Oprócz handlu i zakupu kryptowalut za gotówkę giełda KuCoin oferuje handel z użyciem dźwigni, kontrakty futures, tokeny lewarowane, pożyczki, staking (również ETH 2.0) za pomocą Pool-X, udział w crowdloans Polkadot i Kusama oraz wiele więcej.

KuCoin pozwala swoim użytkownikom na zakup małych, dopiero co startujących projektów. Na ofertę giełdy składa się niemal 500 tokenów i bardzo często pojawiają się nowe. 

Na giełdzie zarejestrowało się ponad 8 milionów użytkowników, wymieniono kryptowaluty ponad 843 miliony razy, a skumulowany obrót wynosi 863 mld USD.

giełda KuCoin

Do 25 października obrót na giełdzie KuCoin w 2021 roku wyniósł ponad 421 miliardów dolarów (dane Coingecko). 

W rekordowym dniu 20 maja, wolumen obrotu wyniósł ponad 4.6 mld USD, a średni dzienny obrót w 2021 roku (do 25 października) to ponad 1.41 mld. KuCoin znajduje się w top 5 giełd pod względem obrotu.

KuCoin Token (KCS)

KCS wystartował jako token ERC-20 i nadal działa w sieci Ethereum, ale od tego roku posiada też własny, kompatybilny z EVM łańcuch o nazwie KCC. Maksymalna podaż została ustalona na 200 mln. Aktualnie w obiegu znajduje się 80 mln KCS, a całkowita podaż zmniejszyła się już do 170 mln, ze względu na program “buyback”, który polega na odkupywaniu KCS z rynku i spalaniu ich aż całkowita podaż osiągnie 50% maksymalnej.  Do tego celu giełda wykorzystuje 10% miesięcznych zysków. 

Od 2021 roku KCS jest spalane co miesiąc, wcześniej miało to miejsce co kwartał.

KuCoin Token ma wiele różnych wykorzystań zarówno w obrębie giełdy jak i na łańcuchu KCC:

  • Pozwala na zmniejszenie prowizji pobieranej za każdą wymianę na giełdzie o 20% jeśli użytkownik płaci w KCS
  • Posiadacze co najmniej 6 KCS trzymanych na giełdzie, codziennie, w zależności od udziału w puli, dzielą się 50% dziennych opłat transakcyjnych giełdy KuCoin
  • KCS jest paliwem sieci KCC, gdzie służy do opłat transakcyjnych, zarządzania i stakingu.

KCS w wersji ERC-20 nie posiada zbyt wielu posiadaczy on-chain, ponieważ nie ma większego sensu trzymać tokenów na własnych portfelach, zwłaszcza gdy giełda oferuje część zysków. W styczniu 2021 roku nastąpiła migracja na nowy smart kontrakt Ethereum i zaledwie 4400 adresów posiada token KCS. Według danych z eksploratora łańucha KCC, adresów posiadających KCS w tamtej sieci jest z kolei ponad 53 tysiące.

Ostatnio opublikowany przez KuCoin raport mówi o ponad 200 tysiącach adresów posiadających co najmniej 1 KCS.

KuCoin Community Chain (KCC)

W czerwcu wystartował KuCoin Community Chain, który jest kolejnym krokiem w stronę budowy ekosystemu opartego o token KCS.

KCC to wysokowydajna i zdecentralizowana sieć publiczna zbudowana przez “fanów KCS” i wspierana przez KuCoin. Jest w pełni kompatybilny z EVM, czyli z narzędziami Ethereum, co oznacza, że można z niego korzystać używając portfela MetaMask.

KCS służy jako jedyne paliwo i natywny token KCC, podobnie jak ETH w Ethereum.

Stosuje algorytm konsensusu Proof of Staked Authority (PoSA), który zapewnia wysoką wydajność dzięki 3-sekundowym blokom, niskie koszty, bezpieczeństwo i stabilność kosztem mniejszej decentralizacji.

W PoSA KuCoin jest 29 walidatorów. Aby zostać walidatorem należy utworzyć węzeł, wysłać specjalną transakcję oraz poczekać, aż inni aktywni walidatorzy zagłosują. Po otrzymaniu ponad połowy głosów nowy walidator może dołączyć do sieci. Użytkownicy mogą stakować minimum 32 KCS u walidatorów, ale w tym momencie nie ma łatwego sposobu na delegację.

Rozwój sieci KCC

Od 16 czerwca, czyli momentu uruchomienia mainnet, KCC nie zdobył zbyt dużej popularności. 

Od września utrzymuje się na poziomie 20-25 tysięcy transakcji dziennie, co jest wynikiem słabym, jednak należy wziąć pod uwagę, jak młodym łańcuchem jest KCC i jak mały ekosystem posiada.

KCC ilość transakcji na dzień

Na razie jest zbyt wcześnie, żeby stwierdzić, że aktywność wzrasta, ale od 10 dni KCC notuje dość spory wzrost ilości transakcji. Może na wykresie tak tego nie widać, ale od 15 do 25 października ilość transakcji wzrosła o 100%.

KCC nowe adresyDane: explorer.kcc.io

Podobnie w przypadku aktywnych adresów i nowo tworzonych od 10 dni widoczny jest wzrost o niemal 100%, jednak jest to zbyt krótki czas, aby stwierdzić, że KCC zyskuje większą popularność. 

Całkowita ilość adresów utworzonych na KCC to już ponad 227 tys.

Ekosystem KCC

Za cały ekosystem DeFi KCC w tym momencie odpowiada zaledwie jeden projekt - KuSwap - zdecentralizowana giełda. KuSwap odpowiada za 90% zablokowanej wartości (TVL) sieci KCC z niecałymi 16 mln USD. Po początkowym dużym wzroście wkroczyło w fazę spadku, która wydaje się być za nami. Od 28 września TVL giełdy wzrósł o 70%.

Oprócz KuSwap w ekosystem Community Chain wchodzi także AnySwap, z niecałymi 2 mln TVL, a także KsfSwap z 580 tysiącami USD w zablokowanej wartości.

Inne projekty właściwie się nie liczą, jest ich niewiele i dopiero się rozwijają.

19 mln zablokowanej wartości w KCC jak na standardy kryptowalut to bardzo mało.

Potencjał?

Nie ma co porównywać KuCoin Community Chain do innych projektów, ponieważ działa on dopiero od 4 miesięcy, jednak można zobaczyć jaki potencjał drzemie “w łańcuchach giełdowych” na przykładach Binance Smart Chain, OEC (giełdy OKEx) i HECO Chain od Huobi.

łańcuch KuCoin KCC

Binance Smart Chain jest absolutnym liderem w tej dziedzinie i żaden inny łańcuch giełdowy nie jest nawet blisko, jednak BSC działa najdłużej, jest wspierane przez największą giełdę świata i osiągnęło adopcję na bardzo wysokim poziomie.

KCC nie jest nawet blisko żadnego z tych projektów, ale działa zdecydowanie najkrócej. Warto też zauważyć, jak blisko KCC jest Huobi jeśli chodzi o tworzone adresy w ostatnim czasie i wcale nie tak daleko od OKEx.

Tokeny giełd

Od momentu powstania każdego z łańcuchów tokeny giełd zyskały na wartości odpowiednio:

  • BNB: 2028%
  • OKB: 320%
  • HT: 145%

Co ciekawe żaden z tych tokenów mimo posiadania łańcucha i dodatkowego wykorzystania nie przebił we wzroście... KCS. Od stycznia KCS zyskało na wartości ponad 2300%!

Pozostaje więc pytanie, czy jeśli KCC osiągnie przynajmniej podobny sukces do Huobi i OKEx to odbije się to pozytywnie na cenie KCS?

Dodatkowe wykorzystanie tokenów w dużym ekosystemie pozytywnie odbije się na popycie, jednak tak ogromny wzrost od początku roku, w porównaniu do innych tokenów giełdowych, może oznaczać dwie rzeczy:

  1. KCS jest już po swoim niesamowitym wzroście i zyska niewiele
  2. Był tak bardzo niedowartościowany, że po prostu nadrobił stratę

I to właśnie ta druga opcja wydaje się prawdziwa. 

Na początku 2021 roku OKB posiadało kapitalizację na poziomie 2 miliardów USD, BNB 6 miliardów, a HT ponad 1 miliard. W przypadku KCS było to... 60 milionów dolarów. Te cyfry dość jasno mówią, że mieliśmy w tym wypadku do czynienia z ogromnym niedowartościowaniem tokena jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.

Długoterminowe zagrożenia rozwoju

Giełda KuCoin może być raczej spokojna o swój rozwój, ale KCC już niekoniecznie.

Po pierwsze Community Chain jest bardzo szybkim i tanim… kolejnym kompatybilnym z EVM łańcuchem bloków. Niczym się nie wyróżnia i bez ciekawych (czytaj ogromnych) programów zachęt DeFi może być ciężko dołączyć do czołówki łańcuchów giełdowych. Granty są przyznawane i to dość spore, bo aż do $500 tys., ale to nie to samo co zachęty dla DeFi.

Innym zagrożeniem jest ogromny rozwój innych platform smart kontraktów, które oprócz kompatybilności z EVM oferują znacznie lepszą technologię i już teraz posiadają ogromne ekosystemy i programy zachęt, chociażby wczoraj ogłoszony program NEAR opiewający na 800 mln, czy ostatnio zapowiedziany przez Binance wynoszący aż 1 miliard. Bez dobrego programu i ciekawych partnerstw nie tylko może być ciężko się wybić, ale może to być wręcz niemożliwe. Nawet nie wspominając o Cosmos, Terra po Col-5, Avalanche, Fantom, start aukcji na Polkadot i Kusama (choć to nie platformy smart kontraktów) i wielu innych.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że tak późny start KCC ma swoje plusy, o których za chwilę, ale jednak jest znacznie więcej minusów. Przewaga Ethereum nad innymi platformami wynika z tego, że ETH był pierwszy. BSC było pierwsze wśród giełd, a KCC? Jest niemal ostatnie. Możemy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno potrzebujemy kolejnego słabo zdecentralizowanego rozwiązania, które jest jedynie następną kopią Ethereum? Tak, szybszą, tańszą, ale nie wnosi nic ciekawego.

Rozwój rozwiązań L2 jest kolejnym minusem późnego startu łańcucha KuCoin. Można używać KCC, tylko po co, skoro jest już wiele takich samych rozwiązań? Dodatkowo powstają coraz lepsze L2 i to takie, które oferują nie tylko lepszą płynność, ale przede wszystkim gry. Bo to gry play to earn kolejnej generacji mogą decydować o sukcesie poszczególnych łańcuchów. Solana ma Star Atlas i kilka innych tytułów, Etherum ma swoje L2, na których powstaje… prawie wszystko, na BSC, Polygon i innych też rozwijają się duże projekty, a KCC? Niestety, pustka związana z późnym startem.

L2 to nie koniec, samo Ethereum jeśli w niedługim czasie przejdzie na Proof of Stake, a może do tego dojść już w ciągu najbliższych kilku miesięcy, co sprawi że ETH poradzi sobie z opłatami, może przypomnieć o sobie i wyciągnąć trochę życia z innych projektów, oczywiście o ile hossa nadal będzie trwać.

Krótkoterminowo wygląda dobrze?

Długoterminowo konkurencja jest absurdalnie duża, ale krótkoterminowo jest nieźle, choć wiele zależy od rynku i tego co zrobi Bitcoin.

Późny start KCC oznacza niską płynność, ale i wysokie zachęty oraz potencjalnie ogromne zwroty z inwestycji w rozwijające się projekty (przypominam - nie porada). Tak ogromna giełda, jeśli na dobre ruszy z kampanią promującą KCC nawet bez większego programu zachęt, może sprawić, że rozwijające się tam DeFi eksploduje. 

Największą okazją w KuCoin Community Chain nie jest sam KCS, ale właśnie tokeny DeFi, które się tam rozwijają. Oczywiście są znacznie bardziej ryzykowne, ale na tym to polega - duże ryzyko = potencjalnie duży zysk.

Eksplozja DeFi to jedno, psychologia to drugie. 

Nie jestem psychologiem, więc mnie nie słuchajcie, ale wszyscy pamiętają co zrobiło BNB kilka miesięcy po starcie Binance Smart Chain. Eksplozja płynności, DeFi oraz NFT i co za tym idzie wybuch ceny Binance Coin. 

KuCoin dość mocno przypomina Binance, zwłaszcza jeśli chodzi o tokenomikę KCS i wykorzystanie tokenów do zmniejszania prowizji oraz spalanie aż do osiągnięcia 50% podaży. Nawet cyferki są takie same.

Ludzie szukają kolejnego BSC i być może znajdą go w KuCoin Community Chain, a może w łańcuchu od Crypto.org? Tego nie wiemy.

Bardzo możliwe, że ten późny rozwój ekosystemu KCC nastąpi akurat w najlepszym możliwym czasie podczas dużego altseason, co dodatkowo odbije się na wszystkich projektach sieci.

Czy warto inwestować KCS?

KuCoin Token może sprawić tyle samo radości co zawodu i każdy musi sam podjąć decyzję o zakupie. Dużo bardziej ryzykowną ale i oferującą nieporównywalnie większe zyski może okazać się inwestycja w łańcuch KCC i DeFi, które się tam rozwijają. W przypadku rozwoju ekosystemu KuCoin KCS nie pozostanie bierny, ale największy potencjał tkwi w giełdach i protokołach, które tam działają i które w tym momencie są niemal nic niewarte.

Oczywiście zawsze należy przeprowadzić własny research przed podjęciem decyzji i pamiętać, że w momencie rozwoju nowych ekosystemów może dojść do dużych eksploitów, hacków i wielu zwykłych scamów.

W artykule
KuSwap logo
KuSwap kus
+%
KuCoin
KuCoin to jedna z największych giełd kryptowalut na rynku. Oferuje ponad 700 tokenów, wiele możliwości handlu, staking, a także mnogość innych opcji uczestniczenia w rozległym ekosystemie krypto.
KuCoin Token logo
KuCoin Token kcs
40,64
+3,16%
Popularne